Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Nablus’ta Samiriler’in ”Sukot” Arş Bayramı

Nablus’ta Samiriler’in ”Sukot” Arş Bayramı

Nablus’ta Samiriler’in ”Sukot” Arş Bayramı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1362 Beğen : 0

Filistin'deki Samiriler, Batı Şeria'nın Nablus kentinde bulunan Gerizim Dağı'na çıkarak, Sukot (Arş) Bayramını kutladı.

Ortadoğu'daki köklü dini topluluklarından biri olan Samiriler, Sukot Bayramı dolayısıyla hacı olmak için Nablus'taki Gerizim Dağında toplandı. Güneş doğmadan önce kırmızı fes ve beyaz elbiseleriyle kutsal kabul ettikleri Gerizim Dağına çıkan Samiri Yahudileri burada ibadetlerini yerine getirdi.

Hazreti Harun'un 163'üncü kuşak torunu olduğunu belirten ve Samirilerin Başkâhini 81 yaşındaki Haham Abdullah Vasıf Tevfik es-Samiri, 3 bin 600 yıllık ceylan derisine yazılı orijinal olduğuna inandıkları Tevrat nüshasını taşıdı.

Samiriler Gerizim Dağının yeryüzündeki gökyüzüne en yakın bölge olduğuna ve Hazreti İbrahim'in, oğlu İshak'ı (İslamiyete göre İsmail peygamber) bu dağ üzerinde Allah'a adamak istediğine inanıyor.

- Samiri Yahudileri kimdir?

Tevrat'ın sadece ilk 5 kitabını (Tekvin, Çıkış, Levililer, Sayılar ve Tesniye) kabul eden Samiriler, kutsal şehir olarak Kudüs'ü değil Gerizim Dağı'nın bulunduğu Filistin'in Nablus kentini tanıyor.

Müslümanlara göre Hazreti Muhammed'in miraca yükseldiği ve "semaya açılan kapı" olan Mescid-i Aksa'nın içindeki Kubbetu's Sahra Camisi'nin içinde yer alan kaya, Samirilere göre Gerizim Dağı'nın üstünde bulunuyor.

Nablus ile İsrail'in başkenti Tel Aviv yakınlarındaki Holon beldesinde yaşayan ve sayıları ancak 800'ü bulan Samiriler, Sukot Bayramı'nda olduğu gibi Hasat ve Hamursuz bayramlarında da Gerizim Dağı'na çıkarak hac yapıyor.

Samiriler, 3 bin 600 yıllık ceylan derisine yazılı orijinal Tevrat'ın kendilerinde olduğuna inanıyor.

Yahudilerin Tevrat'ı tahrif ettiğine inanan Samiriler, kendilerinin Hazreti Yakub'un 12 oğlundan Hazreti Yusuf'un torunları olduklarını kabul ediyor.

İbadet şekilleri Müslümanlarla benzerlikler taşıyan Samiriler, günlük yaşamlarında Arapça konuşurken, ibadetlerinde klasik İbraniceyi kullanıyor. Ayrıca ibadetlerinde secde ve rüku olan Samirilerin ibadethanelerinde masa veya sıra bulunmuyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler