Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Macaristan’da Jobbik Yahudileri fişlemek istedi

Macaristan’da Jobbik Yahudileri fişlemek istedi

Macaristan’da Jobbik Yahudileri fişlemek istedi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2593 Beğen : 0

Marton Gyongyosi isimli milletvekiline ait olan teklif Macar kabinesi tarafından anında kınanırken, Holokost konusunda yeni nesilleri aydınlatan Raoul Wallenberg Cemiyeti de Macar milletvekilini sert bir şekilde eleştirdi.

Aşırı sağcı Jobbik hareketi taraftarı Gyongyosi’nin bu ırkçı teklifinin asıl hedefi ise Gazze-İsrail savaşında Filistinlileri desteklemeyen Macaristan Dışişleri Bakanı Zsolt Nemet idi.

Jobbik (Daha iyi bir Macaristan hareketi) partisi, 386 sandalyeli Macar Parlamentosu’nda 47 milletvekili ile, ülkenin en güçlü 3. Partisi.

Buna karşın Macaristan parlamentosunda Orban’s ve Fidesz partileri anayasal çoğunluğa sahip.

Parti üyeleri zaman zaman yaptıkları nefret söylemi içeren konuşmalar ile Macaristan’da yaşayan Roman’lara ve Yahudilere sözlü saldırılarda bulunuyorlar.

Buna mukabil Macaristan’da yaşayan 100.000 Yahudi vatandaş, siyaset sahnesinde gelişen antisemit söylemlere anında tepki vermek, toplumda sesini duyurmak gibi konularda son derece başarılı bir tablo çiziyor.

Milletvekilinin açıklaması ülkedeki Yahudilerin fişlendiklerini belirterek büyük tepkisine neden oldu.

Budapeşte'de parlamento binası önünde eylem yapan Yahudi asıllı Macar vatandaşları , "Nazi'lere istifa" sloganları attı.

Göstericiler, Jobbik Partisi’nin Romen asıllı vatandaşlara da faşist açıklamalar ile sözlü saldırıda bulunduğunu belirterek, milletvekilini istifaya çağırdı.

Öneriyi getiren aşırı sağcı faşist milletvekili Marton Gyongyosi ise geri adım atarak özür dilemek zorunda kaldıYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler