Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Londra Hahamları bu kez çocuklara sarktı

Londra Hahamları bu kez çocuklara sarktı

Londra Hahamları bu kez çocuklara sarktı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 3828 Beğen : 0

Londra'da Yahudilerin "Heredi" (Ultra muhafazakar) gurubu bu kez cocuk seksi skandalı ile sarsıldı. BBC'nin Chanel 4 kanalının yayınladığı bir gizli kamera haberinde, İngiltere'deki Heredi toplumu lideri Haham Efraim Padwa'nın bir cocuk seksi kurbanına "Polise gitme"dediği tesbit edildi.

İngiltere'deki ortodoks Yahudilerin yer aldığı "the Union of Orthodox Hebrew Congregations" başkanı olan Efraim Padwa 3 ay önce ortaya çıkan Başhaham Halpern'in kendisinden tavsiye almaya gelen 30 kadına seksüel tasallutta bulunması olayında da , suçlanan Halpern'e destek olmaktan dolayı eleştirilmişti. Chanel 4'un gizli kamera ile tesbit ettiği olayda, Haham Efraim Padwa'nın tasalluta uğrayan bir kurbanın "Polise söyleyeyim mi ?" sorusuna "Sakın . Bu mesirah (sessizlik yasası)içindedir" dediği belirlendi.

Ortodoks Yahudiler arasında uygulanan Mesirah yasası Mafia'nın Omerta yasası gibi polis ve legal otoritelere başvurmayı yasaklayan bir gelenek. İngiliz yetkililere başvuran ve şikayette bulunan seks kurbanının, 2005 yılından beri maruz kaldığı tasallut olaylarını geçtiğimiz ay içinde bildirirken "Mesirah yasası nedeniyle Topluluk tarafından cezalandırılmaktan korktuğunu" söylediği belirtildi. İngiltere'de bu güne kadar Muhafazakar Yahudilerin yer aldığı topluluk içinde 19 çocuk seksinin polis ve yasal mercilere Mesirah yasası nedeniyle bildirilmeden kaldığı ileri sürüldü. Gizli kamerada çocuk seksi kurbanının " Başka çocukların aynı akibete uğramasına nasıl engel olacaksınız"? sorusuna "Polis de engel olamaz. Polis çözüm değildir" diyerek cevap verdiği belirtilen Haham Efraim Padwa, olayın açığa çıkmasından sonra yayınladığı resmi bir bildiri de de "seks iddialarının polise bildirilmesinin Yahudi toplumuna zarar verdiğini" ileri sürdüğü açıklandı

Muhafazakar yahudileri yaşadığı Stamford Hill bölgesinde bulunan Sinagoglardan Hackney Sosyal servislerine çocuk seksi konusunda çok sayıda şikayetin geldiği ve bu iddiların bazıları hakkında hala soruşturmaların devam ettiği vurgulandı. Çocuk seksi ile suçlanan bazı yahudi Din okulu öğretmenlerinin çocuklara "çenesini kapalı tutması için para teklif ettikleri" belirtildiği ve bu konuda Hackney bölgesinde bir soruşturmanın devam ettiği kaydedildi. Hacney Belediyesi Sosyal servislerinin bir çocuk seksi olayında da öğretmenin "kendisinden para sızdırmak için böyle bir suçlama yapıldığı" savunmasına itibar ederek soruşturmayı kapattığı belirtilenler arasında yer aldı.

Paralel Dünya

Londra'da yaşayan Muhafazakar Yahudilerin dinsel ve dünyevi işlerini "The Union of Orthodox Hebrew Congregations" adlı örgütlenme yürütüyor. Daha çok Kuzey Londra'da Stamford Hill bölgesinde yaşayan yahudilerin üye olduğu örgütlenme, çocukların Laik okullara gönderilmesine karşı çıkıyor ve Kosher denilen Yahudi geleneksel yiyecek üretimini organize ediyor.

Yahudi toplumu içinde ortaya çıkan sürtüşmeleri ve seks iddialarını polis ve mahkemelere sızdırmadan Dinn Beit adlı dinsel mahkemeler yoluyla çözen Muhafazakar yahudi örgütü olayların toplum dışına bildirilmesini Mafia'nın Omerta yasasına benzeyen "Mesirah" (sesizlik) yasası ile önlüyor. The Union of Orthodox Hebrew Congregations başkanı olan Haham Efraim Padwa, 2012 yılı Ekim ayında ortaya çıkan, 30 kadına seks tacizinde bulunduğu ileri sürülen Başhaham Halpern olayında da seks skandalını örtbas etmek ve Halpern'i desteklemekle suçlanmıştı. Londra'da yaşayan yahudilerin

Kuzey Londra'da toplu olarak yaşayan Muhafazakar kesimi ile çoğunlukla Golders Green bölgesinde yaşayan yahudi gurupları arasında çelişkiler giderek büyüyor.Başhaham Halpern'e evlilik tavsiyesi almak için giden 30 yahudi kadının cinsel istismara uğramasından sonra bu olay Polise yansımış ve Başhaham Halpern istifa etmişti. "Avrupa" gazetesinin okuyucularına naklettiği bu olaydan sonra İki yahudi gurubu arasında sürtüşmeler ortaya çıkmış ve Golders Green'de yer alan bazı yahudi şirketleri Yahudi Helal yiyecek sistemi olan Kosher sertikaları sisteminden ayrılacaklarını açıklamışlardı.

Avrupa Ajansı (AVA) Mahir Tan/LondraYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler