Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber İzlanda’ya yıllar sonra ilk defa haham atandı

İzlanda’ya yıllar sonra ilk defa haham atandı

İzlanda’ya yıllar sonra ilk defa haham atandı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1060 Beğen : 0

İzlanda’da Yahudi geleneklerine göre kaşer hayvan kesimi yasak. Yakında meclisin sünneti de kanunsuz olarak ilan etmesi bekleniyor. Habad kurumu hahamlarından 27 yaşındaki Rav Avi Feldman, eşi ve iki küçük kızı ile yakında dünyanın en kuzey noktasındaki başkent Reykjavik’e yerleşecek. JTA haber sitesi İzlanda’da, İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı 1918 yılından beri ülkede yaşayan görevli bir haham olmadığını belirtti. Rav Feldman ve eşi geçtiğimiz aralık ayında İzlanda’yı ziyaret etmiş ve Yahudi cemaati ile birlikte Hanuka Bayramı’nı kutlamıştı.

Rav Feldman Avrupa’da nadir olan, sinagogu bile olmayan İzlanda’nın mikro Yahudi cemaati için şunları belirtti: “Maddi- manevi hiçbir altyapısı olmayan bir cemaat ile çalışmak başta çok zor gelebilir, ancak bu durum, her şeyi sıfırdan kurarak geleneksel bir Yahudi toplumu kurmak için de büyük bir fırsat.”Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler