Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber İsrail'de Yahudilerin "Purim bayramı"

İsrail'de Yahudilerin "Purim bayramı"

İsrail'de Yahudilerin "Purim bayramı"
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 3514 Beğen : 0

Yahudilerin en ilginç bayramlarından biri olan "Purim" nedeniyle, İsrail'de bazı kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra okullar tatil edildi. Bugün sona erecek kutlamalarda Yahudilerin, giydikleri birbirinden ilginç kostümlerle sokaklara çıkması, renkli görüntülere sahne oldu. Kutlamalar nedeniyle Kudüs'te Yahudilerin yaşadığı, Batı Kudüs sokakları da adeta "büyük kıyafet balosu"nu andırıyor.

İbranice'de "zar ve kura çekmek" anlamına gelen, Tevrat’ta da geçtiği belirtilen "Purim", antik Pers İmparatorluğu'nda yaşayan Yahudilerin, zamanın kralının veziri, Haman'ın onları öldürme planından kurtuluşunun anısına kutlanan bir bayramdır.

"Dindar Yahudiler" oruç tutuyor

Konuyla ilgili anlatılan hikayelere göre, bir nevi "Yahudilerin derin inançları ve kendi halklarıyla bütünleşmeleri" sonucu, vezir Haman başarısızlığa uğrar ve Yahudi milleti kurtulur. Purim'de "Hayatın akışı içinde doğal olarak görünen olayların hepsinin aslında, Tanrı’nın Yahudilere olan mucizelerinin olduğunun bilinci ve Yahudilerin Tevrat’a sahip çıkmaları" kutlanır.

Purim, genellikle mart ayına denk gelen Yahudi takvimindeki "Adar ayı"nın 14'üncü gününde, "Pesah bayramı"ndan bir ay önce kutlanır. "Dindar Yahudiler" Purim'den önceki günü oruçlu geçirir.Purim günü" geleneksel olarak karnaval havasında kutlamalar, temsil ve parodiler sahnelenir. Purim'de diğer İbrani bayramlarında olan kısıtlamalara rastlanmazken, bazı Yahudi kaynakları, "bayramda iş yapmamayı" önerir.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler