Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber İsrail'de Laikler, Ultra-Ortodoks'ların Zorlamalarına Protesto

İsrail'de Laikler, Ultra-Ortodoks'ların Zorlamalarına Protesto

İsrail'de Laikler, Ultra-Ortodoks'ların Zorlamalarına Protesto
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1156 Beğen : 0

Geçtiğimiz hafta İsrail parlamentosu Knesset’te geçen bir kanun ile Şabat günü mini-marketleri açma-kapama yetkisi, yerel yönetimlerden İçişleri Bakanlığına geçti.

Kanunun yürürlüğe geçmesi ile birlikte Aşdod’da yerel belediye Şabat’ta dükkânların kapanmasını sağlayacak yeni personel alımlarına başladı.

Bunun üzerine Aşdod halkı durumu protesto etmek için sokağa döküldü. Protestocular yerel yönetimin dini zorlamalarla laik kesime karşı ayrımcılık yaptığını belirtti. Göstericiler “Aşdod’un Aşdodlulara geri verin”, “Aşdod’dan elinizi çekin” şeklinde sloganlar atarken Aşdod Belediye Başkanı Yehiel Lasri’yi de istifaya davet etti.

Aşdod, Sovyetler Birliği döneminde Rusya’dan göçen Yahudilerin ağırlıklı olarak yaşadığı bir yerleşim birimiyken son yıllarda Ultra-Ortodoks dindar nüfusu da hızla arttı. Bu değişen demografi ise yakın zamanda dini kanunların uygulanması ile ilgili gerilim yaratmaya başladı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler