Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Irak’a tarihi Yahudi koleksiyonunu iade etmeyin

Irak’a tarihi Yahudi koleksiyonunu iade etmeyin

Irak’a tarihi Yahudi koleksiyonunu iade etmeyin
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 972 Beğen : 0

Demokrat Partili Schumer, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a yazdığı mektupta bu parçaların barınacağı bir mekân bulma konusunda Yahudi dernekleri ve ABD’de yaşayan Irak göçmeni olan Yahudiler ile ortak çalışma yürütmenin doğru olacağı konusunda tavsiyelerde bulundu.

Schumer, bu değerli parçaların, dönemin Irak hükümetinin izlediği politikalar sonucu evlerini terk etmeye zorlanan Yahudilerden kalan eşyalar olduğuna ve bugün Irak’ta herhangi bir Yahudi hayatının olmadığına dikkat çekerek, bu parçaların Irak Hükümetinden ziyade Yahudi toplumuna ait olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz ay bu parçaların, 2018’in eylül ayında, Irak Hükümetine iadesine dair, ABD Dışişleri tarafından bir açıklama yapılmıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Pablo Rodriguez ise koleksiyonun iade edilmemesinin mümkün olduğunu fakat bu konuda ve koleksiyonun barınacağı ülke veya kurum konusunda Irak Hükümeti ile bir mutabakat sağlanması gerektiğini belirtti.

1568 yılında basıldığı düşünülen bir Tevrat’ı, 1793 yılında basılan Babil Zebur’unu ve 1815 tarihli müzikal bir metin olan Zohar baskısını içeren koleksiyon 2003 yılında Irak’taki bir binanın bodrum katında bulunmuştu. ABD hükümeti bu tarihi eserlerin restorasyonu için yaklaşık 3 milyon dolar harcadı. Amerikan parlamentosunda Schumer gibi, bir grup tarihi koleksiyonun Irak dışına sürgün edilmiş Yahudi toplumlarına iadesinin doğru olduğunu düşünürken, karşıt görüş Irak’a iade edilmesi halinde, Irak toplumunun Yahudi kültürü konusunda bilgileneceği görüşünü savunuyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler