Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Hasidik Yahudiler'den askerlik protestosu

Hasidik Yahudiler'den askerlik protestosu

Hasidik Yahudiler'den askerlik protestosu
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 3235 Beğen : 0

İsrail’in tartışmalı zorunlu askerlik yasasına karşı tepkiler büyüyor.

Yasa tasarısı kapsamında silah altına alınması öngörülen ultra Ortodoks (Hasidik) Yahudileri ve İsrail vatandaşlığı altında bulunan Arap nüfusu, hükümete öfkeli.

euronews'ün haberine göre, Kudüs’te toplanan 4 binden fazla ultra Ortodoks Yahudi, hükümeti protesto gösterisi düzenledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Tal Yasası’nın yerine çıkarılması beklenen yeni yasa ile ülkenin kurulduğu günden beri askerlik yapmayan ultra Ortodoks Yahudilerin ve Arap nüfusun da askerlik görevini yapmasını istiyor.

İsrail’de 18 yaşına gelen Yahudi erkekler üç yıl, kadınlar ise 2 yıl askeri hizmet yapmak zorunda.

Tevrat’taki emir ve yasakları aynen uygulayan Hasidiler ise askerlik çağına gelseler bile, “yeşiva” denilen medreselerde eğitim gördükleri için silah altına girmek istemiyor.

Öte yandan askerlik hizmetini nasıl yapacağı tartışılan Arapların, sosyal hizmetlerde çalıştırılacağı belirtiliyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler