Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Hahambaşı Rav İsak Haleva, Roş Aşana Bayramı Mesajı yayınladı

Hahambaşı Rav İsak Haleva, Roş Aşana Bayramı Mesajı yayınladı

Hahambaşı Rav İsak Haleva, Roş Aşana Bayramı Mesajı yayınladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2970 Beğen : 0

Hahambaşı Rav İsak Haleva Roş Aşana Bayramı ve 5775 yılının başlaması münasebetiyle Türk Yahudi Cemaati’nde hitaben bir mesaj yayınladı

Rav Haleva mesajında musevi dininin yeni nesillere aktarılmasında önemli rolü üstlenen kadınlarımızı özellikle takdir etti

“Değerli dindaşlarım,

Dini takvimimizin 5775. yılını idrak etmenin eşiğinde bulunduğumuz bugünlerde bana öyle geliyor ki temennilerimizin en isabetlisi yakarılarımızda da yer alan, “Tihle Şana Vekilelotea Tahel Şana Uvirhotea / Dertler Seneyle Son Bulsun, Sene Bereketleriyle Başlasın” şeklinde olanıdır.

Gerçekten de tamamlamakta olduğumuz bu yıl, gerek toplum olarak gerekse bireyler olarak epeyce sıkıntı yaşadığımız, ama yine de Yüce Tanrı’ya güvenimiz ve ona sığınmamız sayesinde az zararla aşabildiğimiz bir dönem olmuştur. Bu dönemde dikkatli ve duyarlı bir yönetim tarzı izledikleri için cemaat yöneticilerimize de takdir ve teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Sevgili kardeşlerim,

Roş Aşana ve onu izleyen Yom Kipur’un yaşam biçimimize ilişkin bir vicdan muhasebesi yapmak için çok önemli bir fırsat olduğunu hemen her zaman yineliyor ve dindaşlarımızı teşuva’ya davet ediyorum. Kuşkusuz bu hiç de son fırsat değildir ve Yüce Tanrı’nın her zaman hepimizin teşuva’sını kabule hazır olduğu bir gerçektir. Nedir ki teşuva ne kadar ertelenirse o kadar gecikilmiş sayılır. Bugünlerde bunu hatırlatmak isterdim.

Selihot’larımızda tekrarladığımız, “Arhek Midarhe Bene Adam Veşur Darhe Gevoeha / Beşeri Gidişatından Uzaklaş Da Ulu Tanrı’nın Yoluna Dön” şeklindeki uyarının hepimize hitap ettiğini düşünüyorum.

Bu alanda hepimize sorumluluk düşüyor ama bence en önemli rol ve sorumluluk evlerimizin temel direği, başlarımızın tacı eşlerimiz ve hanımefendi kardeşlerimizin üstünde bulunuyor. Kutsal dinimizin yeni nesillere aktarıcıları olmaktan öte, günümüzde birçok cemaat çalışmasında en ön saflarda yer alan ve her şeyin en iyisine layık olan hanımefendi dindaşlarıma burada en samimi takdirlerimi sunuyor, sizlerin de bu duygularımı paylaşacağınıza inanıyorum.

Değerli dindaşlarım,

Tamamlamakta olduğumuz yılda gerek geleceğimizin güvencesi gençlerimizi modern ve işlevsel bir tesise kavuşturmak, gerekse yaşlılarımızı ve ihtiyaçlılarımızı sıcacık bir ortamda bir araya getirmek bakımında bir toparlanma dönemini başarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Bu çalışmalarda paydaş olan yöneticilerimizle kurum ve dernek mensuplarımızı samimiyetle kutlarken, bundan sonraki düzenlemeler için kendilerine başarılar diliyor ve sizlerin de bu çabalara her anlamda katkılarda bulunmanızı rica ediyorum.

Aziz kardeşlerim,

Manevi anlamda duygu yüklü bu Yamim Noraim döneminde de sinagoglarımızda birlikte ve beraberce yapacağımız duaların bizleri Tanrısal bağışlanma ve inayeti hak etmeye yaklaştıracağı inanç ve düşüncesiyle sizleri gönülden kutluyor sevdikleriniz ve sevenlerinizle birlikte, sağlık, esenlik ve refah içinde daha nice yeni yılları idrak etmenizi diliyorum.

Tizku Leşanim Rabot. Şana Tova UmeuşeretYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler