Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Etiyopyalı Yahudiler İsrail'i protesto etti

Etiyopyalı Yahudiler İsrail'i protesto etti

Etiyopyalı Yahudiler İsrail'i protesto etti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1844 Beğen : 0

Tel Aviv'deki Rabin Meydanı'nda toplanan çok sayıda Etiyopyalı Yahudi,kendilerine yönelik ırkçı uygulamaları protesto etti. Tel Aviv’de Etiyopya asıllı Yahudiler, polis şiddeti ve İsrail’in ırkçı uygulamaları nedeniyle protesto gösterisi düzenledi.

Şehrin en işlek yerlerinden Rabin Meydanı'nda toplanan yüzlerce gösterici, Mayıs ayında Etiyopyalı bir askeri döven polislerden henüz hesap sorulmamış olmasına tepki gösterdi.

Polisin, göstericileri meydandan çıkarmak istemesi üzerine gerginlik yaşandı, çıkan olaylarda bazı göstericiler hafif şekilde yaralandı.

İsrail Emniyet Sözcüsü Micky Rosenfeld, yaptığı yazılı açıklamada, olaylarda 15 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Rosenfeld, polis birimlerinin Rabin Meydanı ve çevresinde beklemeyi sürdürdüğünü ifade etti.

Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme görüntülerinin Mayıs ayında ortaya çıkmasının ardından ülkede tansiyon yükselmişti. Binlerce Etiyopya asıllı Yahudi, Tel Aviv ve Kudüs'te gösteriler düzenlemiş, bazı ana yolları kapatmıştı.

ETİYOPYA YAHUDİLERİ

İsrail'de yaşayan on binlerce Etiyopya asıllı Yahudi'nin büyük çoğunluğu, 1984 ve 1994'teki Musa ve Süleyman adı verilen iki operasyonla ülkeye getirilmişti. Dan kabilesinin soyundan geldikleri belirtilen Etiyopya asıllı Yahudiler, "Beta İsrail (İsrail Evi ya da İsrail toplumu) ismiyle de biliniyor.

İsrail'deki sayıları 135 bin civarında olduğu belirtilen Etiyopyalı Yahudiler, devletin kendilerine karşı uyguladığı ayrımcılık, ırkçılık ve yoksulluktan şikayetçi. Ülkede yaşayan Etiyopya Yahudilerinin yarıdan fazlasının yoksul olduğu, ancak yarısının liseyi bitirdiği ifade ediliyor. İsrail vatandaşı Etiyopya Yahudilerinin öfkesinin sokağa taşmasının ardında, ülkeye geldiklerinden bu yana maruz kaldıkları "ırkçı ve ayrımcı" uygulamaların yattığı belirtiliyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler