Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Charleston’da kilisede ölenler için Kadiş

Charleston’da kilisede ölenler için Kadiş

Charleston’da kilisede ölenler için Kadiş
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2401 Beğen : 0

Amerikalı hahamlar Rav Avi Weiss, Shmuel Herzfeld ve Etan Mintz geçtiğimiz ay ırkçı beyaz bir saldırgan tarafından makineli ile taranan ve 9 siyahi Amerikalı’nın öldüğü Charleston’daki Emanuel AME Kilisesi’ni ziyaret etti.

Cemaate başsağlığı dilekleri için yapılan bu ziyaret, Rav Avi Weiss için diğer iki din adamına göre duygusal olarak çok daha farklı idi.

Haham Weiss, babasını daha birkaç hafta evvel ebediyete yolcu ettiği için, saldırıda yakınlarını kaybedenlerle daha farklı bir duygusal empati kurabildi.

Weiss, saldırıda hayatını kaybedenler için yapılan dua sonrası çoğu üyesini siyahi Amerikalıların oluşturduğu cemaat önünde bir konuşma yapması için mikrofona davet edildi.

Haham Weiss o andaki duygularını şöyle tarif ediyor: “Bir an ne diyeceğimi şaşırdım, huzursuz oldum. Kilise bir hahamın konuşma yapacağı bir mekan değildi. Ancak kilise, insanların Evrenin Yaratıcısı Tanrı’ya yakardıkları kutsal bir mekandı. Ve şu anda bulunduğum bu noktada haftalar evvel Tanrı’ya dua eden insanlar sırf renkleri siyahi diye katledilmişlerdi.”

Haham Weiss, bu davete her zaman müzik ile dua etmeyi gelenek haline getirmiş siyahi cemaatin en alışık olduğu şekilde; müzik ile cevap verdi.

Weiss sözleri Tevrat’taki (Teilim-Psalms) Mezmurlar bölümünden alınmış ve bestesi Rav Şlomo Carlebach’a ait olan şarkıyı söylemeye başladı ve bir süre sonra tüm cemaat ilk defa duyduğu melodiyi hahamlarla kol kola söyledi.

Weiss kalabalığa şöyle konuştu: “Buraya size dostluğumuzu, kardeşliğimizi sunmaya geldik. Korkunç bir trajedinin yaşanmış olduğu bu mekana az da olsa bir ışık olmak için geldik. Atalarımız der ki küçücük bir ışık bile en derin karanlıkta fark edilir.”

Kiliseden yoğun duygularla ayrılan Haham Weiss, akşam olmadan yakın zamanda ölen babası için diğer hahamlarla birlikte Güney Carolina kıyısında Kadiş (Yahudi Mevlut Duası) okudu.

Diğer hahamlar ve civarda dükkanları olan İsraillilerden oluşan 10 kişilik Yahudi cemaat, Kadiş okurken, Weiss’in aklına kilisede can veren 9 Hıristiyan geldi. Weiss bir an düşündü, Yahudi olmayan insanlar için Yahudi Mevlut duası okumak gelenek değildir.

Ancak haham babasının adının yanı sıra ölen 9 Hıristiyan’ı da duasına dahil etti.

Weiss, Yahudi haberleri gazetesi JTA’da Charleston kilise ziyareti konusunda yazdığı köşe yazısında, 9 Hıristiyan için neden Kadiş okuduğunu şöyle izah etti: “Mevlut duasında merhum Rav babamı sanki yanı başımda imiş gibi hissettim. Ve onun çocukluğumdan beri bana söylediği sözleri hatırladım; nefret de sevgi de kuralları, gelenekleri çiğner, ancak sonunda zafer hep sevginin olacaktır.”

ŞalomYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler