Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Büyük Sinagog, sinagog olarak kalacak

Büyük Sinagog, sinagog olarak kalacak

Büyük Sinagog, sinagog olarak kalacak
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2466 Beğen : 0

Edirne Valisi Dursun Şahin’nin Kudüs’teki Mescid-i Aksa gerilimini gündeme getirerek onarımı tamamlanan Büyük Edirne Sinagogu’nun ibadete açılmayacağını söylemesinin ardından, ilk resmi tepki Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem´den geldi.

''Tarihi Edirne Büyük Sinagogu, sinagog olarak kalacak.'' şeklinde konuşan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, müdürlükleri bünyesindeki yapılarda fonksiyonla ilgili kararların müdürlükleri tarafından alındığının altını çizerek, tarihi Edirne Büyük Sinagogu'nun ibadethane olarak hizmet vereceğini açıkladı.

Ertem ayrıca, Edirne'deki sinagogun Avrupa'nın en büyük sinagogu olduğunu belirtti.

Genç Siviller Edirne Sinagogu önünde

Edirne’deki Büyük Sinagog önünde toplanan Genç Siviller Gurubu üyeleri Vali Dursun Şahin’nin Sinagog ile açıklamalarını protesto etti.

Grup sözcüsü Mehmet Ali Güveli yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Avrupa’nın ikinci büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu harabeye döndü, kentin ekonomisine can katan Yahudi vatandaşlarımız kaçtı, Edirne çoraklaştı, kültürel olarak fakirleşti”

Güveli, Edirne Sinagogu’nun Sultan Abdülhamit’in fermanıyla yapıldığını belirterek, Yahudiler’e ve onlardan miras kalan dini kurumlara saygısızlık yapan Edirne Valisi Dursun Şahin’in ne İslam’dan ne de demokrasiden bir şey anlamadığını söyledi.

Güveli sözlerine şöyle devam etti:“Hükümet Yahudilerin el konulmuş mallarını iade ederken sinagog kapatma tehditleri savuran bu vali yeni Türkiye’nin valisi olmadığını gösterdi. Kudüs’te saldırıya uğrayan sinagoga geçmiş olsun ziyareti yapan Filistinlilerden bu valinin öğreneceği çok şey var. Sinagogları yanan vatandaşları için fermanla Avrupa’nın en büyük ikinci sinagogunu yaptıran Sultan Abdülhamit’ten bu valinin çıkaracağı çok ders var. 1934 yılında yağmacı güruha karşı Yahudileri himaye etmeye çalışırken öldürülen jandarma onbaşısından bu valinin alacağı çok ders var”

Restorasyon Sonrası Edirne Sinegogu ( Üsst resim resterosyon öncesi hali)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler