Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber BM, Yom Kipur’u resmen tatil kabul etti

BM, Yom Kipur’u resmen tatil kabul etti

BM, Yom Kipur’u resmen tatil kabul etti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1923 Beğen : 0

Birleşmiş Milletler son aldığı bir karar ile Yahudi aleminin en kutsal gününü resmen tatil olarak deklare etti. Böylece BM’nin Yahudi çalışanları da tıpkı Hıristiyan ve Müslüman meslektaşları gibi kendi inançlarının dini tatillerinde işe gelmek zorunda değiller.

Söz konusu dini tatili BM’nin resmi tatil günleri arasına koymak tam iki yıl sürdü. BM’nin İsrail eski Daimi Temsilcisi Ron Prosor’un görev süresinde başlatılan lobi faaliyetleri sonunda meyvesini verdi.

Prosor’un amacı BM üyelerine, Yahudiliğin en kutsal günü Yom Kipur’u tatil olarak kabul ettirebilmekti. Geçmişte 60 ülkenin desteklediği teklif Arap ülkelerinin muhalefeti dolayısı ile Genel Kurul’un onayını alamıyordu.

Bir yıl evvel Yom Kipur’un Yahudi aleminin en kutsal günü olduğu Genel Kurul’da kabul edildi, ancak aradan geçen süre içinde Arap temsilciler çeşitli yöntemler ile resmi kabullerini açıklamayı geciktirdiler.

Sonunda BM İsrail Daimi Temsilcisi Dany Dannon’un sessiz sedasız çalışmaları sayesinde, Yom Kipur da Ramazan , Kurban Bayramı ve Noel gibi resmi tatil olarak tanındı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler