Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Antisemitizm yükseldi, Yahudilere karşı şiddet düştü

Antisemitizm yükseldi, Yahudilere karşı şiddet düştü

Antisemitizm yükseldi, Yahudilere karşı şiddet düştü
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 967 Beğen : 0

Tel Aviv Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada dünyada antisemitizmin arttığı, ancak Yahudilere karşı yapılan şiddet eylemlerinin düştüğünü ortaya çıktı.

Söz konusu sonuçlar 2016 yılının 2. yarısı için geçerli. Araştırmaya göre özellikle ABD üniversite kampüslerinde antisemitizm farklı sosyal öğrenci faaliyetleri ile ortaya çıkarken, şiddet eylemleri görülmüyor.

Üniversitenin araştırmasına göre 2016 yılında bir önceki yıla göre Yahudilere karşı yapılan şiddet eylemleri yüze 12 düştü. 2015 yılında 410 eylem kaydedilirken, 2016’da bu sayı 361’e düştü. Bu sayı 2003 yılından beri en düşük değer olarak açıklandı.

Raporda şiddet eylemlerinin Avrupa’da sayısının düşmesi alınan ekstra polisiye önlemlerle açıklanıyor. Buna göre bir önceki yıla göre, Fransa’da şiddet eylemleri 72’den 15’e İngiltere’de ise 62’den 43’e düştü. Rapor, Avrupa’ya gelen çoğunluğu Müslüman halkların antisemitizmi arttıracağı tezinin de yanlış olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar başlangıçta bu durumun antisemitizmi körükleyeceğini öngörmüş olsa da fiili durumun tam tersini yansıttığını belirtiyor.

Araştırmaya liderlik eden tarihçi Dina Porat’a göre, Yahudilere karşı şiddet eylemleri yapanlar genellikle ikinci, üçüncü jenerasyon göçmen ailelerden geliyor. Bu kişiler ya Avrupa’da ya da ziyaret ettikleri Ortadoğu ülkelerinde radikalleşiyor. Ancak rapor şiddetin azalmasına rağmen, Yahudiler hakkında ırkçı söylemin hem Avrupa’da hem de ABD’de azalmadığını tam tersine arttığını belirtiyor.

Tel Aviv Üniversitesi söz konusu raporu her yıl Holokost Kurbanlarını Anma Günü öncesinde yayınlıyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler