Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Ağlama Duvarında tarihi anlaşma

Ağlama Duvarında tarihi anlaşma

Ağlama Duvarında tarihi anlaşma
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2906 Beğen : 0

İsrail hükümeti Ağlama Duvarında Ortodoks olmayan Yahudilerin dua etmesi için ayrılan bölümü genişletmeye yönelik anlaşmayı kabul ederek Ağlama Duvarı Kadınları ve İsrail’in ultra-Ortodoks Yahudi gruplarının arasında onlarca yıldır süren kavgayı sona erdirdi.

Pazar günü imzalanan anlaşma ile, Yahudiliğin en kutsal dua yeri konusunda, İsrail hükümeti tarafından da desteklenen, gruplar arası bir mutabakat sağlanmış oldu. Anlaşma kapsamında Ağlama Duvarında Ortodoks olmayan Yahudilerin dua etmesi için ayrılan bölüm daha geniş ve daha kolay erişilebilir hale getirilecek. Buna karşılık, Ortodoks olmayan Yahudilerin uzun zamandır protesto etmelerine rağmen ultra-Ortodoks Yahudilerin (Haredi olarak da bilinen) Ağlama Duvarında Ortodoks Yahudilere ayrılan bölüm üzerindeki kontrol yetkisi pekiştirilecek.

Kabine oylamasından önce İsrail basınının bir nüshasına ulaştığı anlaşmada hâlâ tam olarak bilinmeyen bazı noktalar yer alıyor. Örneğin, inşaatın ne kadar süreceği belli değil. Anlaşma metninde ziyaretçileri Ortodoks olmayan bölüme yönlendirecek yönlendirme tabelalarının olup olmayacağı belirtilmemiş. ‘Ağlama Duvarı Kadınları’ olarak bilinen kadınlardan oluşan dua grubunun Ortodoks Yahudilere ayrılmış olan bölümde aylık olarak gerçekleştirdikleri duaları Ortodoks olmayan bölüme ne zaman taşıyacağı da tam olarak açıklanmamış.

Muhafazakâr ve reformist gruplar bu anlaşmayı bir zafer olarak ilan edebilir. Zira Ağlama Duvarında Ortodoks olmayan Yahudiler için ayrılan bölüm neredeyse iki katına çıkacak - Ortodoks Yahudiler için ayrılan bölümün yarısı kadar. Ortodoks olmayan Yahudiler için ayrılan bölümü Ortodoks olmayan Yahudi liderlerden oluşan bir komite ve hükümet yetkilileri yönetecek. Her iki bölüme de tek bir giriş kapısından ulaşılabilecek.

Ağlama Duvarında Ortodoks olmayan Yahudiler için ayrılan Robinson’ın Kemeri olarak da bilinen arkeolojik parktaki bölümün genişletilmesine yönelik görüşmeler Nisan 2013’te başlamıştı. Müzakereleri Natan Sharansky ve İsrail Kabine Sekreteri Avichai Mandelbilt yönetti. Müzakare Komitesinde reformist ve muhafazakâr grupların liderlerinin yanı sıra, Heritage Vakfı ve Ağlama Duvarı Kadınları grubundan da temsilciler yer aldı.

Görüşmelerin başlamasından yaklaşık üç yıl sonra varılan anlaşmaya göre, Ağlama Duvarında Ortodoks olmayan Yahudiler için ayrılan bölüm yaklaşık 1.200 kişiyi aynı anda barındırabilecek şekilde genişletilecek. Genişletme sonucu 901 metrekare büyüklüğünde olacak bölüm, duvarın 9,5 metrelik alanını kaplayacak. Ortodoks olmayan Yahudiler için ayrılan bölümde maaşları hükümet tarafından karşılanacak görevlilerin yanı sıra her türlü Yahudi duası için kullanıma açık olacak Sefer Tora’lar ve diğer dini objeler yer alacak. Sharansky inşaatın iki yıl kadar sürebileceğini belirtti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler