Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber ABD’deki Yahudi nüfusunun yeni profili

ABD’deki Yahudi nüfusunun yeni profili

ABD’deki Yahudi nüfusunun yeni profili
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1998 Beğen : 0

Yedioth Aharonot gazetesinden Tali Farkash’ın haberine göre, ABD’de dindar Yahudi cemaatlerinin çok çocuklu olması, diğer laik cemaatlere göre nüfusunun hızla artması bu konuda en büyük etken.

En son 2013 istatistiklerini değerlendiren uzmanlar, ABD Yahudi cemaatlerinde büyük bir politik görüş kaymasının ortaya çıktığını ifade ediyorlar. Eskiden liberal demokrat görüşlü kanatta büyük bir ağırlık sergileyen tipik Amerikalı Yahudi azınlık olmak üzere.

İstatistikler, nüfusu hızla artan dindar Amerikan Yahudi cemaatlerinin politik görüşünün çoğu zaman Cumhuriyetçi olduğunu ortaya çıkardı. Elde edilen verilere göre dindar Yahudiler şu anda ABD toplam yetişkin nüfusunun yüzde 10’nu teşkil ediyorlar.

Halihazırda istatistiklerde 5.3 milyon kişi olarak kaydedilen bu toplumun sosyal yaşam kültürleri ise geçmişteki tipik ABD Yahudi’sine göre çok farklı.

Örneğin laik Yahudi kesimin sadece yüzde 49’u evli iken dindarların yüzde 69’u evli ve nispeten konservatif bir hayat tarzı ile yaşıyor.

Ortalama 25 yaşında dünya evine giren dindar Yahudiler çok daha genç yetişkin bir nüfusa sahip ve laiklerin çocuk sahibi olma oranı aile başına 1.7 iken, dindarların 4.1.

Tüm bu değişmekte olan demografik yapının yakın gelecekte ABD’de gücü ile bilinen Yahudi lobisinin dünya görüşünü de derinden etkileyeceği tahmin ediliyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler