Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber 70 yıl sonra 13. Yaş Günü’nü kutladılar

70 yıl sonra 13. Yaş Günü’nü kutladılar

70 yıl sonra 13. Yaş Günü’nü kutladılar
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 875 Beğen : 0

Yahudi geleneklerinde çocukluktan yetişkinliğe geçiş olarak bilinen 13. yaş töreni; Bar-Mitzva ( Erkekler için) veya Bat Mitzva (Kızlar için, 12. Yaş gününde) yapılıyor.

Tören çoğu zaman 13.yaşını kutlayan erkeğin Yahudilikte sabah duası olarak bilinen Sharit duasını bir yetişkin olarak yerine getirmesi ve sinagogda o gün okunacak Tevrat bölümünün okunmasına katkıda bulunması şeklinde gerçekleşiyor. Erkekler için bir gereklilik olan tören, kızlar için şart değil. Ancak kızlar da 12 yaşından sonra Yahudi yasaları önünde ergen sayılıyorlar.

Geçtiğimiz haftanın başında Yahudi aleminin en kutsal mekanında Bat Mitzva yapan 70’lik gençlerden Ravichey Aspir, duygularını şöyle ifade etti: “Savaş başladığında 11 yaşında idim babam ise 51. Babamı Kızıl Orduya almadılar. Annem, 17 yaşındaki kardeşim ve babam ile birlikte Nazilerin ulaşamayacağı Rusya’nın uzak bölgelerine kaçtık. Günlerce aç susuz kaldığımı, kalabalık sığınma evlerinde yaşadığımızı hatırlıyorum.

Batı Duvarı’da yaşadığım bu tecrübe beni çok heyecanlandırdı, sanırım biz böyle olduğumuz için İsrail yeniden kuruldu.”

Savaştan sonra Rusya’da kalan, üniversite okuyan, evlendikten sonra doğduğu Ukrayna’ya dönen Aspir, 1994 yılında İsrail’e göç etmiş ve bugün Arad’da yaşıyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler