İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Vaizler şehrin manevi haritasına göre konuşmalı

Vaizler şehrin manevi haritasına göre konuşmalı

Vaizler şehrin manevi haritasına göre konuşmalı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2482 Beğen : 0

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Baş ve Uzman Vaizler Çalıştayı” Ankara Büyük Anadolu Otel’de başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştaya Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı.

Çalıştayda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, vaizlerin bireysel, toplumsal ve evrensel olaylar ve değerlere yönelik güncel bilgiye vakıf olması gerektiğini söyledi. Din görevlilerinin vaaz stratejisi belirleyebilmesi için, toplumun manevi hayatını çökerten etkenleri bilmesi gerektiğine değinen Başkan Görmez, “Aksi halde, vaizlerimiz boşluğa konuşur. Cemaat de boşluğa bakan gözlerle vaizini dinler görünür.” dedi. Başkan Görmez, şöyle devam etti:

“Gündemi ve günceli takip ederek onu vaaz stratejimizin içine yerleştirmeliyiz. Öncelikle şehrin manevi haritası vaizlerimizin önünde olmalı. Şehrin manevi haritası önümüzde olmadığı zaman hutbe metinlerimiz de vaazlarımız da boşluğa hitap eder. O şehirde yaşanan bütün sorunlardan haberdar olmamız lazım. Bu rakamları belirlemek artık zor değil. Suç oranları, boşanma oranları, aile faciaları, erken evlendirmeler, sokak çocukları, alkol tüketimi, uyuşturucu kullanımı… Bütün bunların detayları devletin gerekli birimlerinde birikiyor zaten.”Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler