İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Uluslararası İmam Maturidi Sempozyumu

Uluslararası İmam Maturidi Sempozyumu

Uluslararası İmam Maturidi Sempozyumu
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2313 Beğen : 0

İmam Maturidi'nin özellikle İslam düşüncesiyle Türk kültüründe ortaya çıkan farklı İslami yorumlar arasında temelleri Ebu Hanefi Hazretleri tarafından atılan akılcı din anlayışının en önemli şahsiyetlerinden olduğunu kaydetti.

Eskişehir'de, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) iş birliğiyle "Uluslararası İmam Maturidi Sempozyumu" düzenlendi.

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, İmam Maturidi'nin özellikle İslam düşüncesiyle Türk kültüründe ortaya çıkan farklı İslami yorumlar arasında temelleri Ebu Hanefi Hazretleri tarafından atılan akılcı din anlayışının en önemli şahsiyetlerinden olduğunu kaydetti.

Maturidi'nin yaşadığı dönemlerde akıllarını kullanmaktan vazgeçip sadece nakil yolunda gitmeyi savunanlara karşı mücadele verdiğini ifade eden Gönen, şöyle konuştu:

"Maturidi, mücadelesinde çok önemli aşama kaydedip İslam dünyasından çok geniş bir kesiminde yorumları ve değerlendirmeleri dikkate alınan bir mütefekkir olmuştur. Ona bu yolu açan aklın aydınlığına olan inancı olmuştur. İnsanları, diğer yaratıklardan ayıran en önemli özellik Allah tarafından kendisine ihsan edilen akıldır. İmam Maturidi'nin yetiştiği ortam, şahsiyeti, fikirleri, din ve dünya görüşü, etkin alanları ve eserleri özellikle son dönemlere kadar hak ettiği ölçüde kıymet bulamamış ve güncellenmemiştir."

Eskişehir Müftüsü Niyazi Ersoy da İmam Maturidi'nin eserleri incelendiğinde onun kelam mezhepler tarihi, fıkıh usulü ve tasvir alanından otorite olduğunun görüldüğünü bildirdi.

İmam Maturidi'nin insanlığa iyi, doğru ve güzelin bizzat Allah tarafından emredildiğini fark ettirdiğini anlatan Ersoy, bunun çok önemli çok görev olduğuna değindi

ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kartal ise İmam Maturidi'nin Türk milletinin hem madde hem de mana yönünden Türkistan'ın son derece önemli topraklarında yetiştirip insanlık alemine takdim ettiği örnek kişilerden biri olduğunu vurguladı.

Üç gün sürecek sempozyumda, birçok oturum gerçekleştirilecek.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler