İslami Haberler

Tarihi caminin altını oydular

Tarihi caminin altını oydular
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3344 Beğen : 0

Beşiktaş Arnavutköy’de tarihi Tevfikiye Camii’nin altında bulunan dükkânlardan biri genişlemeye kalkınca, cami avlusu çöktü, duvarları çatladı. Cami cemaati inşaat sahiplerini uyardı ama dinletemedi. Daha sonra Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne ve 3 No’lu Koruma Kurulu’na şikâyet dilekçesi gitti. İmar Müdürlüğü “Yapabileceğimiz bir şey yok” dedi, Koruma Kurulu ise inceleme başlattı.
Tescilli eski eser olan Tevfikiye Camii, Arnavutköy’de tarihi polis karakolunun hemen yanında. 1832 tarihli caminin alt kısmında zaman içinde vakıflarca şahıslara satılan dükkânlar var. Bir dükkân sahibi yazın tadilata başladı. İddiaya göre işyerini büyütmek için arka tarafta kazı yapınca cami avlusunda çökme ve duvarlarında çatlaklar oluştu.

Yüzlerce imza toplandı
Arnavutköy semt sakinleri Boğaziçi İmar Müdürlüğü ve İstanbul 3 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na şikâyette bulundu. Yüzlerce imzalı dilekçede şöyle denildi:
“Avlu altındaki dükkânlarda yapılan tadilat ve aşırı derecede büyütme çalışmaları cami avlusuna zarar vermiş ve çökmelere sebep olmuştur. Çalışmalar genelde gece yapılmakta ve kamyonlarla hafriyat çıkarılarak caminin alt kısmı oyulmaktadır. Bu durum tarihi eserimize zarar vermektedir. Tadilat ve genişlemeyle alakalı izin alınmadığını da öğrenmiş bulunmaktayız.”
Boğaziçi İmar Müdürlüğü semt sakinlerine inşaat izninin alındığını sözlü olarak ifade ettiyse de 3 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ‘yasadışı’ inşaattan haberleri olmadığını belirtti. Kurul, 24 Ağustos 2012 tarihli yazısıyla “Konunun yerinde incelenerek izinsiz uygulamaların tespit edilmesi halinde müdahalenin durdurularak tüm bilgi ve belgelerin müdürlüğümüze ivedilikle iletilmesini rica ederim” diyerek durumu Boğaziçi İmar Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ve Büyükşehir Belediyesi’ne bildirdi.
Radikal , bu gelişmelerin ardından Tevfikiye Camii’ne gittiğinde inşaat devam ediyordu. Caminin kapısında ve girişinde çatlaklar ve kırılmalar açıkça görülüyordu. Cami yetkilileri, çökme olan avlunun halıyla kapatıldığını söyledi. Kapalı olan muvakkithanenin (güneş hareketlerine göre namaz saatlerinin ayarlandığı yer) duvarlarında ise çatlakların oluştuğu, taşıyıcı kolonun zarar gördüğü belirtildi. İnşaat sahipleri ise görüşme isteğini geri çevirdi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler