İslami Haberler

Taliban'ın yeni stratejisi

Taliban'ın yeni stratejisi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2383 Beğen : 0

Afganistan’da çatışma stratejisinin değişmesi, Afgan polisleri ve ordu askerlerinin işgalci güçleri hedef alması neticesinde Afganistan’daki Amerikan güçleri ve müttefiklerinin karşı karşıya kaldıkları zorluklar ve tehlikeler de arttı.

İngiliz The Guardian gazetesi, Taliban Hareketi’nin Afgan hükümetinin askeri ve güvenlik kurumlarına sızmayı başardığına ve bu sayede etkin, uluslararası güçlerin morali üzerinde önemli ölçüde olumsuz etki yapan operasyonlar gerçekleştirebildiğine işaret etti. Ardından bu durumun Afganistan’daki yabancı güçlerin varlığının sürmesini tehdit ettiğini ve 2013-2014 yıllarında gerçekleştirilmesi planlanan çekilmenin daha erkene alınmasına neden olabileceğini vurguladı.

Gazetenin haberine göre Afganistan’daki yabancı askerler her yere giderken yanlarında tüm silahlarını taşımaya başladı. O kadar ki artık spor salonlarına ve ofislere giderken dahi Afgan Ordusu ya da Polis güçlerindeki müttefiklerinden biri bile olsa kendilerine yaklaşan kişilerden korunmak için silah taşıyorlar.

Afgan Ordusu ve polis güçleri mensuplarının NATO güçlerine karşı düzenlediği saldırılar dizisi yabancı güçlerde yer alan askerlerde büyük moral bozukluğuna yol açtı. Aynı şekilde Afganistan’daki uluslararası misyonun temelini de zayıflattı.
Bu yıl içinde Afganistan’daki yabancı askerlerin yüzde onu Afgan hükümeti güçleri tarafından öldürüldü.

Bu yıl şu ana kadar öldürülen yabancı askerlerin ve kendilerine düzenlenen saldırıların oranı 2011 yılı boyunca gerçekleştirilen saldırılardan dahi daha fazla oldu. Bu saldırıların sonuncusu Kandahar Eyaleti’nin güneyinde kalan Spin Boldak sınır şehrinde gerçekleşti. Öyle ki Afgan polisinden iki kişi bir Amerikan askerini öldürdü birçoğunu da yaraladı.

Bu bağlamda yeni Amerikan Güvenlik Merkezi’nden ve 2004 yılında Afganistan’da Amerikan Ordusu’ndan bir kolorduya komutanlık yapan Andrew Exum şöyle dedi: ‘Kuvvetlerimizin Afganistan’da Afgan halkına yardım için bulunduğunu iddia ediyorlar. Sonra da askerlerimiz kendilerine yardım sunduğumuz Afgan askerleri tarafından öldürülüyor.

Bu, anlaması güç bir durum!

Exum şöyle ekledi: ‘Bu nedenle, taktiksel açıdan bir dereceye kadar önemsiz sayılan bu saldırıların NATO güçleri üzerinde muazzam bir stratejik etkiye sahip olduğuna inanıyorum.’

Bu ekti, geçtiğimiz Mayıs ayında Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande’in Fransız kuvvetlerini yakın vakitte Afganistan’dan çekmeyi planladığını açıklamasında kendini göstermiştir. Fransız cumhurbaşkanının bu kararı almasında Ocak ayında Afgan polisinden bazı bireyler tarafından Fransız güçlerine karşı yapılan saldırılar kısmen de olsa etken olmuştu.

Timetürk / Defne BayrakYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler