İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Sur'da tarihi camideki tahribat ortaya çıktı

Sur'da tarihi camideki tahribat ortaya çıktı

Sur'da tarihi camideki tahribat ortaya çıktı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3361 Beğen : 0

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lılarca ateşe verildiği belirtilen tarihi Fatihpaşa Camisi'ndeki tahribatın boyutu, operasyonun ardından ortaya çıktı.

Sur ilçesinde örgüt mensuplarına yönelik operasyonun başarıyla tamamlanmasının ardından İçişleri Bakanlığının koordinesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği Fatih Paşa Mahallesi'ne alınan bir grup gazeteci, PKK'lılar tarafından ateşe verilen Fatihpaşa Camisi'nin (Kurşunlu) son halini görüntüledi.

Saldırıda şadırvanı yıkılan, orijinal kapısı tamamen yanan, imam odası ile daha önce medrese olarak kullanılan bölümü ile altın varaklı minberi kullanılamaz hale gelen caminin çevresinde de yerleştirilen el yapımı patlayıcıların infilak etmesi sonucu büyük çukur oluştuğu görüldü.

1516-1521 yıllarında dönemin Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması nedeniyle "Kurşunlu" diye de anılan caminin dış duvarlarında uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen saldırıların izleri dikkati çekti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler