İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Prizren Maraş (Maksut Paşa) Camii hâlen ayakta

Prizren Maraş (Maksut Paşa) Camii hâlen ayakta

Prizren Maraş (Maksut Paşa) Camii hâlen ayakta
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3500 Beğen : 0

Kosova'nın tarihî şehri Prizren'de yüzlerce Osmanlı eseri bulunuyor. Bunlardan biri de Maraş bölgesinde 1640 yılında inşaa edilen Maksut Paşa Camisi...

Kosova'nın tarihî şehri Prizren'de bulunan ve vasıtaların giriş çıkışının yasak olduğu Maraş bölgesi, Osmanlı eserleriyle bezelidir. Bölgenin en eski mimarî binalarından biri de Maksut Paşa Camisidir. Dönemin Osmanlı idarecisi Maksut Paşa'nın yaptırdığı cami, bölgeye tabiî güzelliğini veren nehrin hemen yanı başında bulunuyor. Cami, Maraş bölgesinde bulunduğu için Maraş Camisi olarak da biliniyor.


Osmanlı'nın Balkanlar'a bıraktığı izlerden olan Maraş Camisi sade bir manzaraya sahiptir. Bina, zaman içinde birçok kez restorasyona uğrasa da, yaklaşık 500 senedir dimdik ayaktadır. Dış cephesi defalarca onarılan cami hâlen ilk günkü mimarisini koruyor. Maksut Paşa ya da bilinen adıyla Maraş Camii, içindeki ahşap işlemeler ve büyük pencereleriyle eski Prizren evlerini de hatırlatıyor. Bina, hemen girişinde yer alan Ayyıldız simgeleri ve süslemeleriyle de dikkat çekiyor.


Özellikle cuma namazında Prizrenli müminlerle dolup taşan camiinin ülke genelindeki camiler içinde önemli bir özelliğe de sahiptir. Tarihî bina, Kosova'da Sinan Paşa Camisi'nden sonra Türkçe vaazın verildiği ikinci camidir.

Kaynak: Kuzey Haber AjansıYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler