İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Pakistan’da Ahmedilerin Camisine Saldırı

Pakistan’da Ahmedilerin Camisine Saldırı

Pakistan’da Ahmedilerin Camisine Saldırı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1190 Beğen : 0

Pakistan’da Ahmedilere ait bir Cami bazı ilim adamlarının öncülük ettiği bir grup tarafından yıkıldı. Yıkılan Caminin 100 yıllık olduğu belirtildi.

Ahmediler, Sünnilerin çoğunlukta olduğu Pakistan’da İslam-dışı fikirleri nedeniyle en çok hedef alınan azınlıklar arasında yer alıyor.

Pakistan İslam Cumhuriyeti kanunları, Ahmedilerin kendilerini Müslüman olarak adlandırmasını ve İslama ait alametleri taşımasını yasaklıyor.

Ahmedi Cemaati Sözcüsü Selimuddin, Hindistan sınırındaki Pencap Vilayetinde yer alan Sialkot’taki Camiye gece vakti bir çete tarafından saldırıldığını söyledi.

Selimuddin’e göre saldıranların sayısı yüzlerle ifade ediliyor.

Ahmedi Cemaatinin Sözcüsü, saldırıyı düzenleyenlerle polis arasında gizli bir anlaşma olduğunu iddia etse de emniyet yetkilileri bunu yalanladı.

Emniyet yetkililerine göre saldırıda yer alanlar 60 ila 70 kişi civarındaydı.

Ahmediye (Kadıyanilik) Nedir?

Mirza Gulam Ahmet Kadıyânî (d. 1835 ya da 1839- o. 1908) tarafından Hindistan Pencap-Kadıyan’da XIX. yüzyılın sonlarına doğru kurulan dini hareket. Kıyamet’e dair haberler üzerine kurulan Kadıyânilik, Mirzaiye ve Kadıyaniye adlarıyla da anılmakla birlikte hem kurucu ve bağlıları, hem de resmi belgeleri esas alan araştırmacılarca Ahmediye adıyla anılır. Kendilerinin ayrı bir din ya da mezhep üyesi gibi görülmesini istemeyen Kadıyânîler, hareketlerini Ahmediye Hareketi olarak adlandırırlar. Bununla birlikte hareket İslam dünyasında daha çok Kadıyanılık olarak tanınmıştır.

Ayrıntılı Bilgi İçin https://www.dunyadinleri.com/Sayfa/Listesi/kadiyanilikYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler