İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Ortaköy Camii ibadete açıldı…

Ortaköy Camii ibadete açıldı…

Ortaköy Camii ibadete açıldı…
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2442 Beğen : 0
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın sponsorluğunda restore edilen Ortaköy'deki Büyük Mecidiye Camii ibadete açıldı.
1853 yılında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan ve restorasyon çalışmalarının üç yıl sürdüğü Büyük Mecidiye Camiinin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul'u, İslam medeniyetinin başkenti olarak tanıtarak, şöyle konuştu;
“Camilerin, minarelerin, mabetlerin başkenti olan İstanbulumuzun simgesi haline gelmiş bu güzel mabedi bize kazandıran Sultan Abdülmecid'e rahmet diliyorum. O günden bugüne bu camiye hizmet eden bütün büyüklerimize, içinde rahmana secde eden bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Cenab-ı Hak vatanımızı, mabetsiz bırakmasın, mabetlerimizi cemaatsiz bırakmasın, cemaatlerimizi namazsız, ibadetsiz bırakmasın, ibadetlerimizi de hep ihlaslı ve samimi kılsın. Yenilenmesine vesile olan bütün kardeşlerimizden, bütün büyüklerimizden Allah razı olsun. Allah, hayırlı mübarek etsin."
Caminin beşinci kez restorasyonuyla bu hale gelmesinden memnun ve mutlu olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan ise, camide çok ciddi güçlendirme çalışması yapıldığını anlattı. Camide çok ciddi tezyinattaki sıkıntıları aşma çalışması da yapıldığını kaydeden Başbakan Erdoğan şunları söyledi;
“Bazı eksiklerin de inşallah giderilmesiyle Büyük Mecidiye Camisi bugün itibariyle hizmete başladı. Sultan Abdülmecid'in ruhuna fatihalar gönderildi. Onların eserleriyle kalıcı oldular. Biz de bu kalıcı eserleri bizlere bırakan bu ecdadımızla hep iftihar ettik. Onlar bizim mefahirimiz. Bu eserler, bugüne, geleceğe en önemli işaret fişekleridir. Bunlarla birlikte geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Bu eserin, mimarı durumunda olan bir Ermeni mimardır. Ecdat bu noktada da aslında çok farklı davranmış, işi ehline vermiş. Cami, mimari anlamda çok farklı bir yerdedir. Dolayısıyla biz, mimarından mühendisine, işçisine kadar bu restorasyonlarda emeği geçenlere hep rahmet gönderiyoruz. Bize düşen bir görev daha var, bu camileri cemaatsiz de bırakmayacağız. Bu camilerin cemaatsiz kalmaması gerekir.


Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler