İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Ömer Nasuhi Bilmen sempozyumu yapılıyor

Ömer Nasuhi Bilmen sempozyumu yapılıyor

Ömer Nasuhi Bilmen sempozyumu yapılıyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2274 Beğen : 0

Diyanet İşleri eski Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen'in hayatı ve eserleri İstanbul'da düzenlenecek sempozyumda ele alınacak

Son devrin önemli islam alimlerinden Diyanet İşleri Eski Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen, İstanbul Üsküdar'da bu hafta sonu düzenlenecek sempozyumla anılıyor.

8-9 Kasım'da Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek sempozyumda, Bilmen'in hayatı ve eserleri ele alınacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in açılış konuşmasını yapacağı sempozyumda, Bilmen'in ilmi kişiliği, bulunduğu görevler ile fıkıh, tefsir, hadis, kelam, tarih ve edebiyat alanındaki çalışmalarını ele alan 23 bildiri sunulacak.

Sempozyum 2 gün sürecek.

ÖMER NASUHİ BİLMEN KİMDİR ?

Büyük İslam İlmihali kitabının müellifi Ömer Nasuhi Bilmen, 1882 yılında Erzurum'da dünyaya gelmişti. 13 Ekim 1971'de vefat eden Bilmen, 1960-61'de Diyanet İşleri Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

Bilmen, ilk tahsiline Ahmediye Medresesi müderrisi Abdürrezzak İlmî ile Erzurum Müftüsü Müderris Hüseyin Raki Efendilerden okuyarak başladı. 1908 yılında İstanbul'a gelen Bilmen, Fatih Dersiamlarından Tokatlı Şakir Efendi'nin derslerine devam etti ve icazet aldı. Daha sonra Medreset'ül Kuzat'a girdi. Burada dört yıl hukuk tahsil etti. 1912 yılında açılan ruus imtihanını da kazandı.

Bilmen, Fatih dersiamları arasına katıldı. Fatih Camiinde, Satırlı Medresesinde ve Dar-uş-Şafaka'da dersler veren ve kısa bir zaman içerisinde istidat ve kabiliyeti ile kendisini tanıtan Bilmen, ayrıca İstanbul İmam-Hatip Okulu ve Yüksek İslâm Enstitüsü'nde usul-i fıkıh ve ilm-i kelam dersleri okuttu. Temyiz Mahkemesi Şer'iyye Dairesi Mümeyyizliğinde de bulundu. 1941 yılında seçimle İstanbul Müftülüğüne tayin oldu.

30 Haziran 1960 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığına getirilen Ömer Nasuhi Bilmen, bir yıl kadar sonra emekliye ayrıldı ve 13 Ekim 1971 tarihinde ebediyete intikal etti.

Dini konularda yazdığı eserleri ile tanınan Ömer Nasuhi Bilmen'in başlıca eserleri olan "Hukuk-u İslâmiyye ve Istılahat-ı Fıkhiyye kamûsu", "Kur'an-ı Kerim'in Meâl-i Âlisi ve Tefsiri" ile "Büyük İslâm İlmihali" yanında yayınlanmış ve yayınlanmamış pek çok eseri bulunuyor.

ESERLERİ:

İslam Hukukunda Manevi Zararların Tazmini, 1941.
Kuran-ı kerim'den Dersler ve Öğütler, 1947-50, 3 cilt.
Eshabı Kiram, 1948.
Yüksek İslam Ahlakı, 1949.
Büyük İslam ilmihali, 1949.
Hukuku islamiye ve ıstılahatı fıkhiye kamusu, 1949-52, 6 cilt.
Sureti Feth Tefsiri, 1953.
Tefsir Tarihi, 1955.
Kuranı Kerim'in Tefsiri ve Türkçe Meali Alisi, 1956.
Sualli Cevaplı Dini Bilgiler, 1959.
Muvazzah İlmi Kelam, 1959.
İlmi Tevhid, 1962.
Beşyüz Hadisi Şerif -( Semerkand Yayınları)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler