İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler O. Afrika'da bir kasabada 500 Müslüman mahsur

O. Afrika'da bir kasabada 500 Müslüman mahsur

O. Afrika'da bir kasabada 500 Müslüman mahsur
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2217 Beğen : 0

Orta Afrika'da Yaloke kasabasında Anti-Balaka tehdidi sebebiyle 474 Müslümanın aylardır mahsur kaldığı, çoğunun çeşitli hastalıklara yakalandığı bildirildi

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde devam eden etnik çatışmalar nedeniyle Başkent Bangui'nin 200 kilometre kuzey doğusundaki Yaloke kasabasında, Peuhl kabilesinden 474 Müslümanın aylardır mahsur kaldığı belirtildi.

Müslümanların gıdasızlık ve salgın hastalık altında yaşadığı vurgulanan açıklamada, bu kişilerden yüzde 30'unun sıtmaya, 6'sının da tüberküloza yakalandığı kaydedildi.

Çatışmalardan kaçan grupta Nisan ayından beri 42 kişinin hayatını kaybettiği, kalanların da günden güne yetersiz beslenme nedeniyle zayıfladığı bildirildi.

Açıklamada, anti-Balaka militanları tarafından tehdit edilen grubun derhal güvenli bir bölgeye taşınmaları ve bu Müslümanlara acil insani yardımın ulaştırılması gerektiği belirtildi.

Peuhl kabilesi üyelerinin Yaloke'de bulunan tek Müslüman grup olduğu ve bulundukları kamptan güvenlik riski nedeniyle 500 metreden öteye gidemedikleri kaydedilen açıklamada, uluslararası toplumdan acil yardım talep edildi.

BM rakamlarına göre iki yıldan fazla süredir etnik ve dini çatışmalara sahne olan ülkede 440 bin kişi ülke içinde yerlerinden olurken 190 bin kişi de komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler