İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Nuh Mete Yüksel, Gülen'e 10 Bin TL ödeyecek!

Nuh Mete Yüksel, Gülen'e 10 Bin TL ödeyecek!

Nuh Mete Yüksel, Gülen'e 10 Bin TL ödeyecek!
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2660 Beğen : 0

Fethullah Gülen ve emekli Savcı Nuh Mete Yüksel'in 11 yıl sonra karşı karşıya geldiği tazminat davası sonuçlandı. Bakırköy 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yüksel'i Gülen'in kişilik haklarına hakaret ettiği gerekçesiyle 5 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Gülen, 11 yıl önce örgüt lideri suçlamasıyla hakkında dava açan ve ABD'ye gitmesine neden olan emekli Ankara Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel'e, "Nuh'un Gemisi" adlı kitabında "kişilik haklarına hakaret ettiği" iddiasıyla 10 bin TL manevi tazminat talebiyle dava açmıştı.

Yüksel, mahkemeye sunduğu savunma dilekçesinde kitabındaki ifadelerin "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirilmesini istedi. Yüksel'in en dikkat çekici itirazı ise Gülen'in tazminat talebinin yüksek olmasına ilişkin oldu. 10 bin TL'nin yüksek bir meblağ olduğunu söyleyen Yüksel, "Emekli bir vaizin emekli bir savcıdan yüksek tazminat istemesi yerinde değil. Manevi tazminat zenginleşme sebebi olmamalıdır. Tarafların gelir ve konumuna uygun olmalıdır" dedi.

Gülen ise Yüksel'in kitabındaki ifadelerin düşünceyi açıklama hürriyetinin çok ötesinde ağır hakaret oluşturduğunu belirtmişti. Dilekçede, "Bu ifadelerle Gülen'in, kamuoyu nezdinde "Kuran'ı istismar eden", "Allah'ı emellerine alet eden", "sapık" ve "sinsi" bir kişi olarak anılarak; aşağılanmış, kötülenmiş, şeref ve haysiyetine saldırılmıştır. Bu beyanların kişiyi halkın husumet, kin ve nefretine maruz kılacağı açıktır" denilmişti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler