İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Nijeryalı imam Hristiyanları saldırganlardan korudu

Nijeryalı imam Hristiyanları saldırganlardan korudu

Nijeryalı imam Hristiyanları saldırganlardan korudu
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1291 Beğen : 0

Nijerya'da çiftçilerle hayvancılıkla uğraşanlar arasında sık sık meydana gelen şiddet olaylarının sonuncusunda köylerini ateşe veren silahlı gruptan kaçan 262 kişi komşu Müslüman köyünün imamı sayesinde ölümden kurtuldu

Nijerya'da yaşayan bir imam geçen cumartesi köyüne sığınan yüzlerce çaresiz ve korkmuş ailenin hayatını kurtarmak için kendi hayatını riske atarak onları korudu.

Hristiyan çoğunluklu komşu köyde yaşayan topluluk silahlı saldırganlardan kaçarak Müslüman köyüne sığınması sonrası imam tarafından köyün camisinde saklandı. Müslüman köyüne sığınan 262 kişi üçyüz silahlı adamın köylerini bastığını ve evlerini yakarak silahlı ateşlerle saldırdığını anlattı.

Köyden kaçmayı başarmış olanların bir kısmı, imamın yaşadığı Müslüman köyüne sığındı.

Saldırıdan kaçanların yardımına koşan İmam kendi evinde ve camide toplam 262 erkek, kadın ve çocuğu sakladı.

İmam, "Önce kadınları gizlemek için kendil evime götürdüm. Sonra adamları camiye götürdüm." dedi.

Bu, Nijerya'nın çiftçi topluluklarının ve göçebe büyükbaş hayvan sürülerinin sıklıkla karşı karşıa kaldığı ve genellikle topraklara erişim ve otlatma hakkının sebep olduğu son şiddet dalgasıydı.

Bölge dini gerginliğe eğilimli olarak biliniyor. Bölgedeki çobanlar etnik Fulani ve çoğunlukla Müslüman iken, çiftçiler çoğunlukla Berom etnik grubundan Hıristiyan olarak biliniyor.

2018 yılında otlak kavgası yüzünden yüzlerce insan öldü ve şiddet olayları son birkaç yıldır artarak devam ediyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler