İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi başladı

Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi başladı

Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi başladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2553 Beğen : 0

Uluslararası 23. Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi İstanbul'da başladı. Kongreye 50 ülkeden 120 siyasetçi ve akademisyen katılıyor

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından "Küresel Tehditler ve İslam Dünyası" temasıyla düzenlenen Uluslararası 23. Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi İstanbul'da başladı. Holiday Inn Airport Otel'de Kur'an-ı Kerim tilavetiyle açılan kongreye, 50 ülkeden 120 siyasetçi ve akademisyen katılıyor.

Kongreye Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, D-8 Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi, Filipinler İslami Özgürlük Partisi Genel Başkanı Hacı Murad İbrahim, Malezya İslam Partisi Genel Başkanı Haji Abdul Hadi Bin Haji Awang, Pakistan Cemaati İslami Genel Başkan Yardımcısı Hafeez Muhammed İdris ve Mısır Müslüman Kardeşler Genel Başkan Vekili Mahmud Hüseyin de katılıyor. Kongreye katılması beklenen diğer bazı isimler de şöyle; Tarık El Haşimi - Irak Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Hüseyin Kazzaz - Cumhurbaşkanı Mursi'nin Danışmanı, Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu - Kırım Tatar Milli Meclisi onursal başkanı, Muhammed Hamdavi - Fas Islah ve Tevhîd Hareketi Genel Başkanı.

İslam dünyasının meseleleri ve bu meselelerin çözüm yolları müzakerelerinin konuşulacağı toplantılarda, Fas'tan Somali'ye, Çeçenistan'dan Myanmar'a, Gazze'den İran'a, Keşmir'den Maldiv Adaları'na, Moritanya'dan Mısır'a, Lübnan'dan Tacikistan'a ve Cezayir'den Sri Lanka'ya kadar dünyanın birçok bölgesinden İslami hareketlerin önemli isimleri var.

İki gün sürecek kongrede "Küresel emperyalizm ve İslam dünyasındaki gelişmeler", "İslam dünyasında siyasi istikrarsızlığın nedenleri ve boyutları", "İslam dünyasının kültürel, ekonomik ve siyasi dinamikleri", "Müslüman dünya görüşü siyasi kararlara nasıl yansıtılacak", "Küresel barış ve İslam birliği", "Hak ve adalet merkezli yeni bir dünyanın inşası" ve "İslam dünyasının müktesebatına göre geleceğin yol haritası" başlıklı oturumlar yapılacak.

Kongre yarın yapılacak genel değerlendirme toplantısının ardından "İstanbul hak ve adalet bildirgesi"nin yayımlanmasıyla sona erecek.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler