İslami Haberler

Muharrem Ayı Başladı

Muharrem Ayı Başladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2587 Beğen : 0

Muharrem ayı ne zaman başlıyor ve bitiyor, hangi güne denk geliyor, orucu nasıl tutulur, duası, namazı, tesbihleri nelerdir, hangi ibadetler yapılır, hicri yılbaşı hangi gün ve aşure namazı nasıl kılınır?

Muharrem ayı hicri takvime göre yılın birinci ayına göre, Arapça bir kelime olan muharrem, kelime kökü itibarıyla “haram” kelimesinden türemiştir. Sözlük karşılığı haram olan ve yasaklanan anlamına gelmektedir. İslamiyet öncesinde (Cahiliye döneminde) kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak, Arabi ilk ay olan "muharrem" ayında birbirlerine savaş açmak gibi "yasaklanan" fiillerden kaçınır ve uzaklaşırlarmış. 14 Ekim 2015 Çarşamba günü girecek olan Muharrem ayını ibadetle geçirmek isteyen vatandaşlar; Muharrem ayı başladı mı,Muharrem ayı ne zaman başlıyor ve bitiyor, Muharrem ayı orucu nasıl tutulur, Muharrem ayı duası, muharrem ayı 2015, muharrem tesbihleri nasıl yapılır, Muharrem ayı orucu kaç gün tutulur, Muharrem ayı sevabı, Muharrem ayı tesbihleri ve zikirleri nelerdir sorularını merak ettiler. Muharrem ayı ile ilgili detaylı bilgilere ajanshaber.com sitemizden takip edebilirsiniz.

2015 MUHARREM AYI ÖNEMİ VE FAZİLETİ, ORUCU NASIL TUTULUR, KAÇ GÜNDÜR?

Ramazan ayının orucundan sonra en faziletli oruç olarak tabir edilen Muharrem orucu, ayet-i kerimelerde ve hadis-i şeriflerde belirtilen dört haram aydan birisi ve İslâmi takvimin de ilk ayı olarak belirtilir. "Ramazan ayının orucundan sonra en faziletli oruç Allâh-u Te'âlâ'nın ayı olan Muharrem ayındaki oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise gece yarısı kılınan teheccüd namazıdır." (Müslim, Sıyam:202; Ebu Davud, Savm:55; Tirmizi, Salât:324; Nesâî; Kıyamul Leyl:7) Muharrem ayının fazileti Müslümanlar için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu ay girdiğinde; Muharrem ayında oruç tutulur, dua edilir ve teşbihler çekilir. Bu gece için ibadet ve dua önem taşımaktadır. Muharrem ayı, kendisinde tutulan orucun ve yapılacak bir takım ibadetlerin özellikle teşvik edildiği aylardandır.

MUHARREM ORUCU NASIL TUTULUR?

Muharrem ayının girmesiyle birlikte bu ayı ibadetle geçirecek olan Müslümanlar, muharrem ayının ilk gününden onuncu gününe kadar sıkıntısız bir şekilde oruç tutarlar. Muharrem ayının başlangıcı ve ilk on gün içerisinde muharrem orucunu tutanlar, bu görevi yerine getiren insanlar Hazreti Hüseyin ve Hazreti Hasan Efendilerimiz ile cennete gidecekleri söylenmektedir. Bu 10 günlük süre içerisinde orucu tutmayan kişiler ise, ellerinden geliyorsa eğer 8,9 ve 10'uncu günleri oruç tutabilecekleri söylenmiştir. Peygamber efendimiz, Muharrem Ayı'nın 9. gününde seferde olması nedenle sadece 10'uncu günde orucu tutmuşlardır ve ''Eğer yaşıyorsak, gelecek yıl 9'uncu günü de tutarız'' sözünü buyurmuşlardır.Muharrem ayında kılınacak namazlar? Muharrem Ayı'nın 9. ve 10. geceleri birer tesbih namazı kesin olarak kılınmalıdır.

MUHARREM AYI DUASI, MUHARREM AYINDA HANGİ DUALAR YAPILIR?

Muharrem ayı duası ile ilgili Hadisi şerifte buyuruldu ki;” Bir kimse Muharrem ayının ilk günü (aşağıda ki ) duayı 3 defa okursa, Allahu Teâlâ o kimseyi gelecek muharrem ayına kadar bütün belalardan emin kılar…”Hadisi Şerif’e göre bahsedilen dua, ”Bismillahirrahmanirrahim.Elhamdülillahi rabbil alemin.Vesselatu vesselamu ala seyyidina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.Allahumme entel ebediyyül kadim.Elhayyül kerim.El hannanül mennan .Ve hazihi,senetün cedidetün es elüke fi hel ismete mineşşeytanirracim.Vel avne ala hazihin nefsel emmareti bissui. Vel iştigale bima yukarribuni ileyke ya zel celali vel ikram bi rahmetike ya erhamerrahimin.Vesallallahu ve selleme ala seyyidina ve nebiyyina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve ehli beytihi ecmain”

14 EKİM SALI MUHARREM AYI İBADETLERİ NELERDİR?
MUHARREM AYINDA KILINACAK NAMAZLAR

Muharrem ayı hicri takvime göre senenin birinci ayıdır. Hicri Yılbaşı olarak da tabir edilen ayı müslümanlar çeşitli ibadetler yaparak geçirirler. Muharrem ayında kılınacak namazlar da bu ibadetlerden birisidir.

Muharrem ayı namazı nasıl kılınır, Bu ayın birinci gecesi, akşam ve yatsı arasında ( yani zilhicce’nin son gününü, Muharrem’in birinci gününe bağlayan gece) Allah rızası için iki rekat namaz kılınır.

Muharrem Ayı Namaza şu niyetle başlanır :

“Ya Rabbi, bizi yetiştirmiş olduğun bu seneyi, hakkımızda mübarek kılman; avfı ilahine, feyzi ilahine, mazhar kılman; dünyevi ve uhrevi saadetlere nail eylemen için ; Allahu Ekber “

Her iki rekatta bir; 7 Fatihai şerife, 7 Ayetel- kürsi, 7 İhlası şerif, okunur.

Namaz dan sonra; 11 defa : La ilahe illallahü vahdehu la şerikeleh. Lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyi ve yumit. Ve hüve hayyün la yemutü biyedihil hayr. Ve hüve ala külli şey’in kadir. 11 defa; İstiğfarı şerif, 11 defa Salevatı şerife, okunup dua yapılır. Duada, geçmiş senenin günahlarının afvı ve yeni seneye günahsız girmek için iltica edilir.

MUHARREM AYI İLK GECESİ TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Muharremin birinci gecesi ayrıca şu şekilde niyet ederek bir tesbih namazı kılınır:

“Ya Rabbi, bu yeni senede beni mağfireti ilahine, rızai ilahine ve hidayeti ilahine mazhar eyle. Yeni açılan amel defterimi rızai ilahine muvafık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gaDabı ilahine duçar olacak amellerden muhafaza buyur.”

Tesbih namazında şunlar okunur:

Rekatta: 1 fatiha, 1 Ayetül kürsi,
Rekatta: 1 Fatiha, 1 Amenerresulü… ( sürei Ali İmran’ın ilk iki ayeti de ilave edilerek)
Rekatta: 1 Fatiha, 1 Hüvellahüllezi…
Rekatta : 1 Fatiha, 1 İhlası şerif.

Not: okunması gereken süreleri bilmeyenler bildikleri süreleri de okuyabilir. Namazdan sonra istiğfar edilir, salavatı şerife getirilir ve arkasından dua edilir.

Muharrem ayının birinci günü 1000 kere ihlas süresini okumak, Muharremin birinci gününde her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlası şerif okuyanları, Cenab-ı Hak lütfuyla, keremiyle huzuruna bu alemden kul borcu ile götürmeyecektir. Dokuzyüz senelik nafile oruca denk muharrem ayı perşembe, cuma ve cumartesi oruçları

Bu ay içinde; perşembe, cuma, cumartesi günleri peşbeşe oruç tutulursa 900 senelik nafile oruç sevabı verilir.

Muharrem ayı biri ile onu arası kılınacak namaz, Muharrem ayının biri ile onu arasında bir defa olmak üzere, 2 rekatte bir selam vererek 6 rekat Namaz kılınır. Bu namaz akşamla yatsı arasında kılınır. Bu vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonra da kılınabilir.

Namaza şöyle niyet edilir:

“Niyet eyledim ya Rabbi senin rızai şerifin için namaza. Her hangi bir komşumun ve din kardeşimin veya herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise , bu hakkın ödenmesi için, Allahu Ekber …”

Rekatta: 1 Fatiha, 1 Ayetül kürsi, 11 İhlası şerif,
Rekatta: 1 Fatiha, 10 İhlası şerif.
Rekatta: 1 Fatiha, 1 Elhakümüttekasür , 11 İhlası şerif.
Rekatta: 1 Fatiha, 10 İhlası şerif
Rekatta: 1 Fatiha, 3 Kul ya eyyühel kafirun, 11 İhlası şerif.
Rekatta: 1 Fatiha, 10 İhlası şerif,

okunur ve Namazdan sonra dua edilir.

Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak ve 10’uncu gün aşure pişirmek faziletli ibadetlerdendir.

Bunun yerine getirenlerin Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin Efendimizle cennete girecekleri ümit edilir.

Bu on günlük orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10’uncu günleri oruç tutmalıdırlar.

Resulullah Efendimiz 9’ncu günü seferde bulunuyorlardı. o bakımdan yalnız onuncu günü oruç tutmuşlar ve ” sağ olursak gelecek sene 9’ncu günü de tutarız” buyurmuşlardır.

Muharrem ayı 9 ve 10. günü teheccüd vakti kılınacak namaz; Muharrem’in 9. ve 10. geceleri birer tesbih namazı kılmalıdır. Yine 9. 10. geceleri teheccüd vaktinde rızai ilahi için 4 rekat namaz kılınır. Her rekatta 50 şer İhlası şerif okunur. Teheccüd vakti: Öğle vakti gündüzün hagi saatinde giriyorsa, gecenin o satinde de teheccüd vakti girmiş olur. Muharrem ayında hatmi enbiya devam etmek. Bu günlerde hatmi enbiyaya devam etmeli, Bilhassa 9. günü akşamı yani onuncu gecesi muhakkak Hatmi Enbiya yapılmalıdır. Muharrem Ayı içerisinde mümkün olduğu kadar fazla istiğfar etmelidir.

AŞURE GECESİ VE GÜNÜNDE KILINACAK (ÇOK FAZİLETLİ) NAMAZLAR

Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor (Hz Aişe RA’den rivayet): Aşure gecesi yada kılınamıyorsa günü, her rekatta Fatiha Sûresinden sonra 3 İhlâs-ı Şerif okuyarak 100 rekat namaz kılınırsa, (Gece kılınırsa 2 rekatta, gündüz 4 rekatta bir selam verilecek) arkasından 70 SübhenALLAHi velhamdülİLLAHi vela ilahe illALLAHu VALLALU ekber vela havle vela kuvvete illa bİLLAHil Aliyyil Aziym, 70 EstağfirULLAH, 70 Salavat-ı Şerife okursa; Bu kişi öldüğü zaman ALLAH’u Teâlâ o kişinin kabrini misk-ü amber doldurur ve kabre konan herkesin saçı başı kaşı kirpiği her tarafı kılları dağılır, bu namazı kılanın kabrinde saçları tüyleri dağılmaz… Mahşere çıktığında yüzü ayın ondördü gibi parlar, yeni gelinin kocasının evine gönderildiği gibi Cennete gönderilir…

AŞURE GÜNÜ HANGİ İBADETLER YAPILIR, NAMAZI NASIL KILINIR

Aşure günü şu 4 rekât namaz kılanın (ALLAH’u Teâlâ Hazretlerinin mahşer günü hasımlarını razı etmesi niyetiyle)

1…Rekâtta; Fatiha’dan sonra, 11 İhlâs-ı Şerif

2…Rekâtta; Fatiha’dan sonra, 3 Kâfirun, 11 İhlâs-ı Şerif

3…Rekâtta; Fatiha’dan sonra, 1 Tekâsur, 11 İhlâs-ı Şerif

4…Rekâtta; Fatiha’dan sonra, 3 Ayet-el Kûrsi, 25 İhlâs-ı Şerif

Bu namazı kılan kabir şiddetlerinden korunacak, ALLAH’u Teâlâ C…C… mahşer günü hasımlarını rıza edecek İNŞAALLAH…

Aşure gecesi teheccüd namazı ve mümkünse tesbih namazı kılınmalıdır…

Ayrıca kılabilen aşure gecesi teheccüd vaktinde ve aşure günü öğle ile ikindi arası, her rekatta Sure-i Fatiha’dan sonra 50 İhlâs-ı Şerif okuyarak 4 rekat namaz kılınmalı… Yine aşure günü kuşluk vakti aynı namaz 2 rekât olarak kılınmalı… Namazdan sonra 70 İstiğfar, 70 Salavat-ı Şerife, 70 La havle vela Kuvvete illa BİLLAHil Aliyyil Aziym söylenmeli…

Aşura günü şu dua 10 defa yapılması önerilir: “SübhenALLAHi mil’el-mizân…Ve müntehe’l-îlmi ve mebleğa’r-rıza ve zinete’l-Arş”

MUHARREM AYINDA OKUNACAK ZİKİRLER NELERDİR

Gün 100 defa Estağfurullah
Gün 100 defa Suphanallah velhamdü lillahi vallahü Ekber
Gün 313 defa Ya Selam c.c.
Gün 100 defa La ilahe illallahü vahdehüla şerikeleh lehül mülkü velehül hamdü vehüve ala külli şey’in gadir
Gün 100 defa Ya Rahman Ya Rahim
Gün 100 defa La havle Vella Guvvete illa billahiL aliyyil azım
Gün 100 defa İhlâs suresi
Gün 100 defa La ilahe illallah Muhammedur Rasulüllah
Gün (Aşure günü) alışveriş yapılır.

41 defa Selamün kavlen mirrabbirrahim

33 defa Eşhedü ella ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Rasulüh

66 defa İhlâs suresi

MUHARREM AYININ FAZİLETİ VE ÖNEMİ NEDİR?

Muharrem ayı hicri takvime göre senenin ilk ayı olarak tabir edilir, bu nedenle de Müslüman aleminde hicri yılbaşı olanak da tabir edilir. Hicri yılbaşı olarak Rahmân ve Rahîm olan Allâh'ın adı ile Hayatın bütün safhasında olduğu gibi takvim safhasında da İslâm'ın belli bir tanzimi söz konusudur ve bu da dinin bütün esasları gibi vahiy ve nakle dayanmaktadır. Gerek âyet-i kerîmeler ve gerekse hadîs-i şerîflerin izahı ile İslâmi takvim ve ayların tayini açıklığa kavuşturulmuş ve İslâm'ın ana rükunlarından olan Oruç, Hac ve Zekat gibi ibadetler bu takvime bağlı kılınmıştır. "Allâh-u Te'âlâ katında gökleri ve yeri yarattığı günden bu yana ayların sayısı on ikidir. Bu on iki aydan dördü (Receb-i Şerif, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem ayları) haram aylardır." (Tevbe Sûresi:36)Hazreti Ebu Bekir (Radıyallâhu Anh)'ın rivayet ettiği bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

"Şüphesiz ki zaman, dönüp dolaşıp Allâh-u Te'âlâ'nın gökleri ve yeri yarattığı gündeki halini almıştır. Sene on iki aydır. Bu on iki aydan dördü haramdır ki, üçü peş peşedir. Bunlar, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem'dir. Tek olan ay ise Cemadiyel Ahir ile Şaban arasındaki Mudar'ın (torunları olan Kureyş kabilesinin tazim ettiği) Receb-i Şerif ayıdır." (Buhari, Bedül Halk:2 No:3197; Müslim, Kasame:29; Ebu Davud No:1947; Ahmed İbn-i Hanbel, el-Müsned: 5/37; Beyhaki, Fedailül Evkat, No:1)

Hadîs-i şerîfte Muharrem ayına Allâh-u Te'âlâ'nın ayı denilmesi, bu ayın şerefine işarettir. O yüzden bu ayda nafile ibadetlere ve oruçlara daha ziyade yönelmemiz lazımdır. Ayrıca bu ay içinde Hicri Yılbaşı ve Aşura Günü gibi önemli iki gün bulunmaktadır. Allâh-u Te'âlâ bu ayı ve içinde bulunan bu mübarek günleri en güzel şekilde idrak edip ihya edebilmeyi nasip eylesi (Âmin)

Âlimlerin görüşüne göre ibadetle geçirilmesi müstehap olan geceler on dört tanedir ki bunlardan bir kısmı da Muharrem ayının içindedirler.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler