İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Morolu Müslümanlar bu yıl sonu özerk oluyor

Morolu Müslümanlar bu yıl sonu özerk oluyor

Morolu Müslümanlar bu yıl sonu özerk oluyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2687 Beğen : 0

Morolu Müslümanlara özerklik kazandıracak Bangsamoro Temel Kanunu Filipinler kongresinde. Kanunun yıl sonuna kadar kabul edilmesi bekleniyor

Filipinler'de 40 yıldan bu yana devam eden iç savaşı bitiren barış sürecinde sona yaklaşılıyor. Morolu Müslümanlara özerklik kazandırması ön görülen Bangsamoro Temel Kanunu geçtiğimiz hafta Filipinler Meclisi'ne sunulmuştu. Filipinler Meclisi çatısı altında kurulacak komisyonda tartışılması planlanan kanun taslağının bu yıl sonuna kadar oylanması ve kabul edilmesi bekleniyor.

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, Filipinler hükümet ile ülkenin güneyindeki Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında yıllardır süren çatışmalara son verecek olan kanun tasarısını geçtiğimiz hafta senatoya sundu. Bundan sonraki sürecin daha hızlı olması bekleniyor.

Filipinler Meclisi önümüzdeki bu hafta tatile giriyor. Tatile girmeden komisyon oluşturulacak ve bu komisyon çalışmalarına başlayacak. Hedef bu yıl bitmeden bu kanunun kongreden geçmesi."

Bangsamoro Temel Kanunu'nun Filipinler Kongresi'nde kabul edilmesinin ardından, Filipinler'in güneyinde yaşayan Müslüman halk özerklik kazanacak. MILF'e bağlı silahlı gruplar silah bırakacak. Bangsamoro'nun kendine ait polis gücü olacak. 2016 yılına kadar geçiş hükümetinin yöneteceği Bangsamoro'da seçimler yapılacak ve Morolu Müslümanlar ilk defa kendi yöneticilerin seçme hakkına sahip olacak.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler