İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Moro Müslümanları için tarihi imza atıldı

Moro Müslümanları için tarihi imza atıldı

Moro Müslümanları için tarihi imza atıldı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2660 Beğen : 0

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında uzlaşılan taslak barış anlaşması bugün başkent Manila’daki başkanlık sarayı Malacanang’da imzalandı.

Anlaşmanın imzalanmasından önce başkanlık sarayına ilk defa helen MILF lideri Murad İbrahim ile Filipinler Devlet başkanı Benigno Aquinio birbirlerine karşılıklı hediyeler takdim etti.

Filipinler Devlet Başkanı’nın barış görüşmelerinden sorumlu danışmanı Teresita Quintos-Deles, MILF ile Filipinler hükümet arasında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yapılan görüşmelerde taslak barış anlaşması üzerinde her iki tarafın da mutabık kaldığını açıklamıştı.

Taslak anlaşmayı her iki taraftan da barış görüşmeleri sürdüren heyetin başkanları, Filipinler hükümeti adına Marvic Leonen ve MILF adına Mohagher Iqbal imzaladı. Anlaşmanın imzalanmasına Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ve Malezya Başbakanı Mohd Najib Abdul Razak şahitlik etti..

Anlaşma için İslam İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile 200 kadar MILF gerillası da Malezya'da...İhsanoğlu'nun katılımının anlaşmaya İslam Dünyası'nın meşruiyet tanıması manasına geleceği kaydediliyor.

Anlaşma kapsamında Mindanao’da kurulacak yeni özerk bölge, orada yaşayan Moro’ların adına uygun olarak Bangsamoro olacak. Moro müslümanları özerk bölgelerinde geniş yetkilere sahip olacak. 2015 yılına kadar yeni bir yapı oluşturacak bir yasa taslağını hazırlamakla görevli olan 15 üyeli Geçiş Komisyonu kurulacak. Bir yıl içinde geniş kapsamlı bir barış anlaşması hazırlanacak.

Anlaşma ile çoğunluğu Müslüman 120 binden fazla kişinin ölümüne yol açan 40 yaşındaki çatışmanın sona ermesi umud ediliyor.

Anlaşmanın bazı Morolu gruplar ve ülkedeki Katolik işadamları tarafından tepki çekebileceği, ancak Filipinler devlet başkanının seçim kampanyasının en önemli başlığını oluşturan barış için kararlı davranacağı belirtiliyor.

"KIRMIZI HALI"

Filipinler basınında, barış anlaşmasının imzalanacağı Başkanlık Sarayı'nda Moro İslami Kurtuluş Cephesi için kırmızı halı serileceği bildiriliyor..

Barış anlaşmasına destek amacıyla Müslüman toplumun bir barış gösterisi düzenleyeceği de aktarılıyor.

Anlaşmadan hoşnutsuz Morolu lider Nur Misuari'ye MILF'in zeytin dalı uzattığı da ifade ediliyor.

Moro İslami Kurtuluş Cephesi lideri Murat İbrahim, çerçeve anlaşmanın tek başına Moro sorununu bitiremeyeceğine dikkat çekiyor, ancak barış için atılan bu büyük adımın önemini vurguluyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler