İslami Haberler

'Mezhep' siyaseti önlenmeli

'Mezhep' siyaseti önlenmeli
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2613 Beğen : 0

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, son zamanlarda en çok ilgilendiği Suriye sorununu değerlendirirken, konunun mezhepler üzerinden değerlendirilmesinin sakıncalarına dikkat çekti. İslam dünyasında şiddetin arttığı uyarısında bulunan İhsanoğlu, İslam ’da, mezheplerin asırlardır barış içinde yaşadığına dikkat çekti ve bu hassasiyetin körüklenmesini ‘herkesin bindiği dalı kesme’ olarak niteledi.
İİT İnsan Hakları Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu toplantıları için Ankara ’da bulunan İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, bir grup gazeteciyle kahvaltıda buluşarak, son gelişmeleri değerlendirdi. Suriye konusunun Teşkilat’ı çok fazla meşgul ettiğine dikkat çeken İhsanoğlu, “Bölgede son zamanlarda bir Şii-Sünni ayrımı mı yaşanıyor” sorusuna şu yanıtı verdi:

Siyasi manipülasyon var

“Yaşanan hassasiyet din temelli değil. Mezhepler asırlardır var. Teşkilat olarak 8 farklı mezhep arasında ‘eşitlik’ sağladık. Bütün üyelerimizin devlet başkanları bu eşitliği kabul ederken, kimse ‘bizim mezhep diğer mezheplerden üstündür’ diyemez. Yapılan hadise, bu hassasiyetin körüklenmesi, siyasi boyut kazandırılması hadisesidir. Bunun önlenmesi lazım. Siyasi manipülasyon var. Çizgi belirgin çizilmezse, siyaset dini alet etmek isterse orada sıkıntı var demektir. Mezhepler mozaiği tarihin gerçeğidir. Aksi ise tarihi realiteye zıttır. Hepimizin bindiği dalı kesmektir. Bizim üstümüze düşen başarılı örnekleri devam ettirmektir. Bütün bunlarla uğraşmak, bu fırtınada gemiyi güvenli bir limana taşımak zorundayız. Bizim tarihimizde din savaşları yoktur. Çünkü bizde iktidarlarla nüfuz ittifakı yapan ve çıkar çatışmaları olan kiliseler yok.”
İhsanoğlu, Suudi Kralı’nın teklifi ile İTT bünyesinde ‘Mezheplerarası Diyalog Merkezi’ kurulması çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

Aşırılık ve şiddet artıyor

Suriye ’deki çatışmalarda insanların binalardan, köprülerden atılması, cenazelere kötü muamele yapılması gibi görüntüleri değerlendiren İhsanoğlu, İslam dünyasında statükoya karşı uyanışla birlikte radikalizim (aşırılık) ve şiddetin de arttığına dikkat çekti. İhsanoğlu, şöyle konuştu: “Vahşettir, caniliktir. Bunları yapanlar insanlıklarından çıkıyor. Zulüm görmek, zulüm yapma hakkı vermez. Dinimizde insan öldürmek hak değildir. Diğer taraftan da iletişim teknolojileri sayesinde dünyadan haberdar olan halklar statükoya ve diktatörlere karşı bir uyanış yaşıyor. Bu, büyük bir uyanıştır. Halkın dünyadaki ilerlemeyi görüp ‘biz televizyonu açıp neden hâlâ aynı insanı görüyoruz’ demesidir. Tunus’ta başladı diyoruz ama ilk ayaklanmalar Kırgızistan’da başladı. Bu, büyük bir uyanıştır. Her meyve aynı anda olgunlaşıp daldan düşmez. Önemli olan değişimin o ülkeleri tahrip etmemesidir. Ayrıca modernleşme ve mutedilleşme zarureti var.”
İslamofobi sorununun da yeni bir safhaya geçtiğini belirten İhsanoğlu şu tespitleri yaptı:
“İlk safha, karikatür krizinde ortaya çıkan hakaretlerdi. İkinci safha, meselenin kurumsallaşıp anayasal hale gelmesi oldu. Ülkeler, demokrasilerini de kullanarak, halklarına sorarak camileri yasaklama yoluna gitmeye başladı. Üçüncü ve en tehlikeli safha ise İslamofobinin siyasallaşmasıdır. Her dört Fransızdan biri Le Pen’e oy veriyor. Demokrasinin beşiği Avrupa’da demokrasinin avantajlarını kullanan ırkçılar, İslam düşmanları iktidar ortağı olmaya, ‘çokkültürlülük istemiyoruz, gidin’ demeye başladı. İKÖ olarak buna karşı mücadele ediyoruz ama tek başımıza mücadele etmemiz zor.”

İİT gündemi İnsan hakları

Üyelerinde ciddi sıkıntılar yaşanmasına karşın İİT’nin ‘insan hakları komisyonu’ kurmasının önemli olduğunu vurgulayan İhsanoğlu, temel hedeflerinin üye ülkelerde insan haklarını teşvik ve koruma olduğunu vurguladı. Önceliği insan haklarını teşvik etmeye verdiklerine işaret eden Genel Sekreter, şimdilik Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ya da AİHM gibi oluşumlara gidilemese de evrensel standartları benimseyeceklerini söyledi. İhsanoğlu, çalışma alanlarını da “ Kadın hakları , çocuk hakları, kalkınma hakkı ve eğitim hakkı” olarak özetledi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler