İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler 'Lego Müslümanlara karşı ırkçılık yapmakla' suçlandı

'Lego Müslümanlara karşı ırkçılık yapmakla' suçlandı

'Lego Müslümanlara karşı ırkçılık yapmakla' suçlandı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3288 Beğen : 0

Daily Telegraph ve Daily Mail gazetelerinde yer alan haberlere göre, Kültür Derneği, Danimarka kökenli oyuncak şirketi Lego'ya, Asyalıları ve Doğuluları "düzenbaz ve kriminal karakterler" olarak yansıttığı suçlaması getirdi.

Lego'nun Yıldız Savaşları serisinin Jabba'nın Sarayı olarak sürülen modelinde, Ayasofya'nın temel alındığı ve ana karakter Jabba the Hutt'un "teröriste benzetildiği" iddia edildi.

Jabba Sarayı'nın gözetleme kulesi olarak sunulan yapının minareye benzetildiğini ve bunun Müslümanları rencide ettiğini ifade eden Kültür Derneği, Lego'dan özür talep etti.

Türk Kültür Derneği Genel Sekreteri Dr Melissa Güneş, oyuncakla ilgili şikayetler alınca Lego ile irtibata geçip resmi şikayette bulunduklarını belirtti.

Lego ise yaptığı açıklamada, oyuncak figürlerinin Yıldız Savaşları filmindeki karakterlere dayandığını ifade etti.

6. yüzyılda Bizans döneminde katedral olarak inşa edilen Aya Sofya, 1453'te İstanbul'u alan Fatih Sultan Mehmet'in emriyle cami olarak kullanılmaya başlandı. Cumhuriyet döneminde ise Atatürk'ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile 1935'ten itibaren müze haline getirildi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler