İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler “Kur'an bize aynı zamanda kendimizi tanıtan bir kitaptır…”

“Kur'an bize aynı zamanda kendimizi tanıtan bir kitaptır…”

“Kur'an bize aynı zamanda kendimizi tanıtan bir kitaptır…”
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2804 Beğen : 0

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gebze’de hafızlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin icazet törenine katıldı.

Gebze Fatih Sultan Mehmet Erkek Yatılı Kuran Kursunun açılış törenine katılan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, açılışın ardından Mehmet Akif Ersoy Camiinde düzenlenen icazet törenine katıldı. Hafızlık eğitimini tamamlayan 20 hafızın icazet töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, hafızlığın büyük bir nimet olduğunu belirterek, Kuran’ı okumanın, anlamanın da bir ibadet olduğunu ancak en temel gayenin Kuran’ı hayata taşıyarak yaşamak olduğunu kaydetti.

Hafızlığını tamamlayan gençleri tebrik eden Başkan Görmez, gençlere bazı nasihatlerde bulundu. Kuran’ı güzel okumanın bir ibadet olduğunu ancak bunun yanında manasının da öğrenilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez, şöyle konuştu;

“Kur'an bize aynı zamanda kendimizi tanıtan bir kitaptır…”

Bugün bazı evlatlarımızın Kur'an hıfzını tamamlamasının merasimini yapmak üzere toplandık.
Allah bu vesileyle gençlerimizin kalbinden ve yüreğinden Kuran'ın rahmetini eksik etmesin. İnsan yeryüzüne bir kez gelir. O bir kez geldiğinde hayatını değerli şeylerle geçirip bu hayattan gitmekte var, beyhude işlerle hayatını geçirip gitmekte var. Hayatın anlamlı olması Kuran ile tanışmaktır. Bir kitap düşünün ki, geldi ve bütün insanlığın ufkunda bir sıçrama meydana getirdi. Geldi ve insanlığı küfürden, şirkten rahmete taşıdı. İnsana Rabbini tanıttı. Sadece Rabbimizi değil, o kitap bize kendimizi tanıtmaya geldi. Kur'an bize aynı zamanda kendimizi tanıtan bir kitaptır. Kur'an insanı yüceltmek için geldi. Kur’an insanı yücelten bir kitaptır. Allah nice kavimleri, nice milletleri bu kitapla yüceltti; nice kavimleri, milletleri bu kitapla düşürdü. Tarihe baktığımız zaman müminler bu kitaba sahip çıktığı sürece, iman edip amel etiği sürece Allah müminleri yüceltmiştir. Kitaba sırt çevirenleri de Allah düşürmüştür.

“Kalbini imar edemeyen, ömür yaşamış olmaz…”

Allah'ın her insana yeryüzünde verdiği bir zaman vardır. Nice insanlar yeryüzüne sadece bir ağlama sesiyle seslerini duyurur ve ebediyete irtihal ederler. Nice bebekler dünyaya gelir ve sadece bir ağlama sesinden sonra ebediyete giderler. Nice insanlar da vardır yüz yıl yaşarlar. Allah, her insana verdiği zaman süresine iki isim vermiştir. Bunlardan birisi ömür, diğeri ise hayattır. Ömür ‘imar’ kökünden gelir. Yaratılış gayemizi anlatan bir ayetten mülhemdir.
‘Allah sizi yerden yarattı ve sizden yeryüzünü imar etmenizi istedi’ Ömür burada geçen imar ile aynı kökten gelir. Yeryüzünü imar edersek ömür yaşamış oluruz. Yeryüzünü imar etmeyen ömür sahibi olamaz. En hayırlı insan ömrü uzun ameli güzel olandır. Mühim olan yaşamak değil, ömür yaşamaktır. Kalbini imar edemeyen, ömür yaşamış olmaz. Kalbin imarı Kuran’dan geçer. Bir kalpte Kur'an yoksa kalbin sahibi kalbini imar edemez. İmar kalbin imarıyla başlar. Kalbini imar edemeyen yeryüzünü de imar edemez. Kalbin ve yeryüzünü imar ise Kuran’dan geçer.

“Kur'an hayat kitabıdır…”

İkinci kelime ise, hayattır. Hayat ‘hay’ kökünden gelir. Diri olmak demektir. Kuran'ı okuduğunuzda bize nice yaşayan ölülerden söz eder. Yaşamak ayrı bir şey, hayat sahibi olmak başka şeydir. Hayat sahibi olmak için ‘hay’ sahibi olmak lazım. Onun için de Kuran ile tanışmak lazım. Kur'an hayat kitabıdır. Bize hayat vermeye gelmiştir. Bir hayatta Kur'an yoksa orda hayat olmaz. Orası ‘hay’ diri olmaz. Kalp diri değilse, yaşadığımız hayat değildir.

“Kuran'a karşı dört büyük vazifemiz var…”

Kuran’a karşı dört büyük vazifemiz vardır. Birincisi, şeksiz ve şüphesiz iman etmektir. Onun Allah'tan geldiğine iman etmek. İkincisi ise, okumaktır. Kur'an okunmak üzere gelen bir kitaptır. Sizi yoktan var eden, peygamberleri gönderen, Hz. Muhammedi yaratan Allah’ın, ona ve size gönderdiği Kuran'ı nasıl merak edilip okunmaz. Onu okumadan, öğrenmeden yeryüzünü terk etmek ne büyük bir bedbahtlıktır. Kur'an aynı zamanda bir dua kitabıdır. Kuran'ı okumadan kendinizi ve çocuklarınızı sakın mahrum bırakmayın. Üçüncü vazifemiz, anlamak…Kuran’ı okumak yetmez, aynı zamanda anlayacağız. Rabbimizin ne dediğini bileceğiz. Kur'an gökten inen bir talimat değil, Allah ile kul arasında bir konuşmadır.
Kur'an insanla bir sohbet halindedir. İnsan kendini bundan nasıl mahrum bırakır.
Dördüncü ise, yaşamak yaşamak yaşamak… Kur'an sadece okumak, anlamak üzere değil, Kur'an bir hayat kitabıdır yaşanmak üzere gelen bir kitaptır. Kuran’ı okumak, dinlemek, anlamak, yaşamak hatta ona dokunmak bile bir ibadettir. Ancak bütün bunlardan maksat yaşamaktır. Allah iman etmeyi, okumayı, anlamayı, yaşamayı nasip etsin.

“Hafızlık iki büyük mesuliyet ister…”

Genç hafızlarımızı tebrik ediyorum. Hafızlık iki büyük mesuliyet ister. Birincisi, okuduğunuzu anlayacaksınız. İkincisi ise, zihninizde ve kalbinizde taşıdığınız Kuran'a aykırı bir söz ve davranış sizden sadır olmayacak. En zoru budur. Allah buna müdrik bir hayat yaşamayı size nasip etsin. Milletimizin kalbinden Kur'an sevgisini eksik etmesin.

Programın ardından Başkan Görmez, hafızlığını tamamlayan öğrencilere plaket takdim etti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler