İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Konya'da Şeb-i Arus törenleri başladı

Konya'da Şeb-i Arus törenleri başladı

Konya'da Şeb-i Arus törenleri başladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1801 Beğen : 0

Mevlana'nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ında katıldığı "Kandil uyandırma merasimi" ve "Sevgi ve hoşgörü yürüyüşü" ile başladı.

İlk olarak Alaaddin Tepesi yakınlarındaki Mevlana ile Şems-i Tebrizi'nin buluştuğu noktaya yerleştirilen Meracel Bahreyn (İki denizin buluşması) Kandili; Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ile protokol üyeleri tarafından yakıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hz. Mevlana'nın huzuruna yakışır şekilde edeple burada bulunulması gerektiğini söyledi.

Sevgiye, barışa ve kardeşliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirten Ünal, "Hz. Mevlana'nın insanlığa asırlar ötesinden gelen sesi, ilk günkü tazeliği ile bizi fıtratımıza, Rahim ve Rahman olana, merhamete, barışa, kardeşliğe ve sevgiye davet ediyor" dedi.

Bir kültür ve medeniyeti yaşatanın, o kültür ve medeniyetin ritüellerinin beslendiği damar olduğunu dile getiren Ünal, şöyle devam etti:

"Bizim medeniyetimizin ritüellerini işte bu kardeşlik, sevgi, barış, merhamet oluşturuyor. Bugün burada Şems-i Tebrizi Hazretleri ile Hazreti Pir'in, Mevlana Hazretlerinin, buluştuğu, o iki deryanın birbirine kavuştuğu yerdeyiz. Bize bir ses ve soluk olarak ulaşan bütün güzelliklerin anısına, insanlığın kalbinde sevgi, barış ve kardeşliğin kandilinin uyanmasının temennisi ile bu kandili uyandırıyoruz."

ŞebiArus etkinliklerinin güçlü ve geleneksel ritüellerle yaşatılıyor olmasının kıymetli olduğunu vurgulayan Ünal, "Mevlana'nın, bütün insanlığı kalbiyle, ruhuyla kavrayan diliyle, buradan bütün dünyaya insanca mesajlar vermek istiyoruz" diye konuştu.

- Sur'daki tarihi camiye terör saldırısı

Ünal, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen saldırıda, kentteki ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camisi'nde çıkan yangına da değinerek, şunları kaydetti:

"Maalesef bugün Diyarbakır'da ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camisi teröristlerin saldırısına uğradı. İtfaiye ekipleri yangını söndürmek için bölgeye intikal etmesine rağmen, söndürülmesine müsaade edilmiyor. Kültürel mirasımız, tarihi mirasımız adeta bir Taliban zihniyetiyle terör örgütünün saldırılarına maruz kalıyor. Dört ayaklı minarenin uğradığı saldırıdan sonra Diyarbakır'da Fatihpaşa Camisi'nin uğradığı saldırıyı da buradan, Hz. Mevlana'nın huzurunda şiddetle kınıyorum. İnşallah en kısa zamanda Diyarbakır'a gideceğim, orada kültürümüzün, tarihimizin ve bu mirasın korunması için yerinde incelemelerde bulunacağım."

Protokol üyeleri daha sonra Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze Komutanlığı Mehteran Birliği eşliğinde Konya Valiliği önüne kadar yürüdü. Mehteran Birliği tarafından burada konser verildi.

Konya Valiliği önünde başlayan "Sevgi ve hoşgörü yürüyüşü", Mevlana Müzesi önünde sona erdi.

Müze'deki Mevlana Dergahı Semahanesi'nde sema gösterisi gerçekleştirildi. Ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nda görevli Semazenbaşı Ahmet Sami Küçük tarafından, bir Mevlevi geleneği olan Gülbang duası yapıldı.

- "Yunus Emre Oratoryosu"

Mevlana'nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Konya'da çok sayıda kurum ve kuruluşun işbirliğiyle bu yıl "Aşıkların niyazı kabul ola..." temasıyla gerçekleştiriliyor.

Törenler kapsamında şehir merkezi ve ilçelerde 78 ayrı mekanda 168 faaliyet düzenlenecek. Mevlana Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda bu yıl çeşitli kişi, kurum ve kuruluşların 35 sergisi ile tanıtım stantlarının açılışı yapılacak. Sergiler 17 Aralık'a kadar gezilebilecek. Türkçe ve İngilizce Mesnevi Dersleri ile konferans, söyleşi, panel, çalıştay, tiyatro ve şiir dinletileri düzenlenecek.

Bu yıl törenler kapsamında bir ilk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Senfoni Orkestrası Devlet Çoksesli Korosunca "Yunus Emre Oratoryosu" gerçekleştirilecek.

Türk Tasavvuf Müziği Konseri ise Ahmet Özhan'ın Genel Sanat Yönetmenliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunca verilecek.

7-17 Aralık tarihlerinde 11'i akşam 4'ü gündüz olmak üzere toplam 15 sema ayini gerçekleştirilecek. Sema ayini ve diğer etkinliklere 70 binin üzerinde ziyaretçinin katılması bekleniyor.

Ekinliklerde Mevlana Kültür Merkezi ve Konya Büyükşehir Belediyesince inşa edilen 10 bin kişi kapasiteli Kongre Merkezi kullanılacak. 13 Aralık ve Şeb-i Arus gecesi olan 17 Aralık'taki etkinlikler, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

***

Dünya İnançları ve Bacalar" Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri

Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri etkinlikleri kapsamında, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 9. Uluslararası Konya "Dünya İnançları ve Bacalar" Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve sergi açılışı gerçekleşti.

Her yıl birçok kategoride fotoğrafların değerlendirildiği yarışmada bu yıl "Dünya İnançları" ve "Bacalar" konularında yarışıldı. Yarışmaya Dünya İnançları kategorisinde 15 ülkeden 177 fotoğrafçı 647 fotoğraf ile Bacalar kategorisine ise 9 ülkeden 81 yarışmacı 266 fotoğraf ile katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Solununda gerçekleştirilen törende, Mevlana'nın vuslatının 742. Yılı Dönümü münasebetiyle gerçekleştirilen programlar çerçevesinde 9 yıldır Dünya İnançları Fotoğraf Yarışmasını tertip ettiklerini söyledi.

Yarışmanın zamanla kendi içinde anlam bütünlüğü oluşturduğunu ifade eden Çıpan, şunları kaydetti:

"Kendi içinde bir mantık silsilesi olan alt başlıklarla aslında yapılmak istenilen dünyanın neresinde olursa olsun ve hangi inanca mensup olursa olsun bir sanatçı hassasiyetiyle çekilen fotoğrafları böyle bir mekana taşımak, böyle bir zaman diliminde sanatseverlerin dikkatine sunmak ve bunları albüm haline getirerek 600 noktaya göndermek ve tarihe de kayıt düşmek istiyoruz."

Çıpan, yarışma kapsamında 5. yılda bronz madalya aldıklarını 10. yılında gümüş madalya almak istediklerini ve 15. yılında ise altın madalya almayı hedeflediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından, protokol üyeleri tarafından dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ödül merasiminden sonra Mevlana Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda çeşitli kişi, kurum ve kuruluşların 35 sergisi ile tanıtım stantlarının açılışı yapıldı. Sergiler, 7-17 Aralık tarihlerinde gezilebilecek.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler