İslami Haberler

Kimse domuz eti yemeye zorlanamaz

Kimse domuz eti yemeye zorlanamaz
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2592 Beğen : 0

Danimarka'da yaşayan İkram Korkmaz isimli öğrenci eğitim aldığı aşçılık okulunda domuz eti yemeye ve şarap içmeye zorlandığı gerekçesiyle Danimarka Eğitim Bakanlığı'na şikayette bulunmuştu. Korkmaz'a sahip çıkan Eğitim Bakanı Christine Antorini, okul müdürleriyle görüştüğünü söyledi ve gerekli düzenlemelerin yapılacağı sözünü verdi.

Danimarka'da eğitim veren Aşçılık ve Otelcilik Okulu'nun (HRS) Müslüman öğrencileri şarap içmeye ve domuz eti yemeye zorlaması Zaman gazetesinde haber olmuştu. Danimarka Eğitim Bakanı Christine Antorini, haberin yayımlanmasından sonra olaya el attı. Antorini, Aşçılık ve Otelcilik Okulu'nda domuz eti yemeye zorlanan İkram Korkmaz'a sahip çıktı. Korkmaz'a özel bir mektup gönderen Bakan Antorini, okulun kendisini etin tadına bakmaya zorlayamayacağını ifade etti.

Eğitim Bakanlığı'na bağlı gençlerden ve yetişkinlerden sorumlu departmanın (Afdelingen for Ungdoms- og Voksenuddannelser) okul müdürüyle görüştüğünü belirten Antorini, gerekli düzenlemelerin yapılacağını söyledi. Korkmaz'ı eğitim almayı tercih ettiği için tebrik eden Antorini, mektubunda okulun inançları gereği, alerjisi olduğu için ya da değişik nedenlerle belirli gıdaları yemeyi reddeden öğrencileri zorlayamayacağına açık ifadelerle yer verdi.

Aşçılık okulu öğrencisi İkram Korkmaz ise eğitim bakanının cevabına çok sevindiğini dile getirdi. Atılma korkusu olmadan gönül rahatlığıyla okula devam edebileceğini belirten Korkmaz, ''Eğitim bakanının mektubundan sonra okul yönetiminin bana karşı tavırlarında ciddi bir yumuşama oldu. Artık domuz etinin ya da şarabın tadına bakmam için baskı yapılmıyor.'' dedi.

BROŞÜRLER DEĞİŞTİ

Aşçılık ve Otelcilik Okulu yönetimi de Eğitim Bakanlığı'nın konuya müdahil olmasının ardından geri adım atmak zorunda kaldı. Tanıtım broşürlerinde değişiklik yapan okul yönetimi, internet sitelerinde bulunan 'Müslüman öğrenciler domuz pişirdiklerinde tadına bakmak zorundalar.' ifadesini de siteden kaldırdı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Danimarka Müslümanları Ortak Konseyi (Muslimernes Fællesråd, MFR) Basın Sözcüsü Mustafa Gezen ise Aşçılık Okulu'nda yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve Eğitim Bakanı Antorini'nin mektubundan dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını kaydetti. Gezen, "Danimarka gibi demokratik toplumlarda böyle olayların vuku bulması, toplumumuzun faydasına değil, tam tersine birlikte yaşama kültürünü olumsuz yönde etkileyebilir.'' ifadelerini kullandı.

Danimarka'ya yıllar önce Türkiye'den gelen İkram Korkmaz'ın en büyük hayali aşçı olmaktı. Bunun için, iki ay önce Kopenhag'ın Valby semtindeki Aşçılık ve Otelcilik Okulu'na (Hotel og Restaurantskolens, HRS) kayıt yaptırmış ancak okul yönetimi kendisini domuz etinin tadına bakmaya zorlayınca büyük bir şok yaşamıştı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler