İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Kerbela Faciası, 1376. yılında lanetlendi

Kerbela Faciası, 1376. yılında lanetlendi

Kerbela Faciası, 1376. yılında lanetlendi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 4801 Beğen : 0

İmam Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1376. yılı Türkiye'nin pek çok yerinde matemle anıldı, törenler düzenlendi ve aşure dağıtıldı. En kalabalık etkinlik İstanbul Halkalı'daki Aşura Meydanı'nda tören düzenlendi.

Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1376. yılında, Halkalı'daki Aşura Meydanı'nda anma töreni yapıldı.

Caferilik İnancını Tanıtma, Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİDER) tarafından Aşura Meydanı ve Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen matem töreni, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Burada konuşan, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, tüm şehitleri minnet ve şükranla andığını söyledi.

Türkiye'deki Caferilerin kırmızı çizgisinin bu cennet vatanın, bu milletin birliği olduğunu belirten Özgündüz, "Bu milletin Türk'üne, Kürt'üne, Laz'ına, Boşnak'ına, tamamına kurban olurum. Biz, buraya misafir gelmedik, burası bizim vatanımız. Tüm İslam ülkeleri bizim için önemlidir. İçinde değer verdiğimiz şeyler var. Biz, kimsenin kartı değil, bu ülkenin fedaileriyiz. Bu camia içinde vatan haini çıkarsa ipini ben çekerim" diye konuştu.

Hazreti Ali'nin yaşamından örnekleri anlatan Özgündüz, şunları kaydetti:

"Adı Türkiye olan bu cennet vatanda adalet ve özgürlük içinde yaşayacağımız bir dünya istiyoruz. Birlik içinde, dirlik içinde bu gemiyi sahibine ulaştırmamız lazım. Cennetin efendisi, Hazreti Hüseyin'dir. Milletçe Hüseyin'in tarafındayız. Kürt'ü, Türk'ü, Laz'ı, Çerkez'iyle biz, Hüseyin'in tarafındayız. Bu dünyada en barışçıl Hüseyin'dir. Hüseyin'i alçakça öldürdüler. Hazreti Hüseyin'i öldüren Yezid'in hilafeti ise ancak 4 yıl sürdü."

Şiddetin her türlüsüne karşı çıktıklarını ve her türlü şiddeti reddettiklerini vurgulayan Özgündüz, "Bizde insan öldürmek yoktur. İslam dini, kimseye bu hakkı tanımamıştır. Çocuk kafası kesenlerle değil aynı din, aynı mezhepten değiliz. İnsan canına kıyan bizden çıkarsa aforoz ederiz" ifadelerini kullandı.

Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı Hasan Karabulut da Hz. Hüseyin'in yasını tutmaya geldiklerini söyleyerek, "Hz Muhammed Mustafa'nın yasına ortak olmaya geldik. Muaviye çağdaş Firavun olmuştu, Yezid de onun devamı" dedi.

- "Ehlibeyit sevgisi, abdest gibidir

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise tüm şehitler ile bu yıl ki hac ibadeti sırasında vefat edenleri rahmetle andı.

"Ehlibeyit sevgisi, abdest gibidir" diyen Karadeniz, "Nasıl ki abdestsiz namaz olmaz ise ehlibeyitsiz de Kur'an ve sünnet anlaşılmaz. Ehlibeyite aşık insanlar olarak Kur'an-anlayabiliriz. Peygamberimizin sakalına gösterdiğimiz saygıyı O'nun ehlibeyitine göstermezsek O'nun sünnetini anlayamayız."

Törene, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Müftüsü Mustafa Temel, CAFERİDER Başkanı Sinan Kılıç ve Alevi derneklerinin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş da katıldı.

- Törenden notlar

Günün ilk saatlerinden itibaren İstanbul'un çeşitli semtlerinden Aşura Meydanı'na gelen vatandaşlar, Kerbela şehitleri için okunan mersiye ve ağıtlara eşlik etti. Siyah elbiseler giyen katılımcılar, "Ya Hüseyin", "Ya Zeyneb", "Her Gün Aşura, Her Yer Kerbela" yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Mekanın dışında kalan kalabalık ise töreni barkovizyondan izledi.Meydan ve çevresindeki alanlara, ev ve iş yerlerine, Kerbela olayını tasvir eden resimler, Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nin içine de Hz. Muhammed ve Hz. Hüseyin'in sözlerinin yazılı olduğu pankartlar asıldı.

Azerbaycanlı tiyatro sanatçısı Hilal Mahmutoğlu Hasanov ile Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Kasım Alcan yönetimindeki Kerbela faciasını anlatan "Kerbela'nın Dolunayı" adlı tiyatro gösterisi gözyaşlarıyla izlendi.

Törene katılanlar, Azerbaycanlı Ehlibeyit meddahı Seyyid Taleh Boradigahi'nin okuduğu mersiyelere eşlik etti.

Emniyet güçlerinin yanı sıra Zeynebiye güvenlik görevlileri de Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi, Aşura Meydanı ve çevresinde güvenlik önlemleri aldı.

Öte yandan Türkiye Kızılayı'nın "Kan Ver, Hayat Kurtar" sloganıyla düzenlediği kampanya kapsamında çok sayıda katılımcı kan bağışında bulundu.

Kerbela şehitleri Iğdır'da anıldı

Kerbela'da şehit edilen Hazreti Hüseyin ile yakınları Iğdır'da düzenlenen etkinlikle anıldı.Zübeyde Hanım Bulvarı'nda bir araya gelen Caferiler, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve yakınlarının şehit edilmelerini gözyaşlarıyla andı.

Ehlibeyt Derneği Başkanı Veli Beder, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma programında yaptığı konuşmada, aynı acıyı her yıl yaşadıklarını ifade ederek, "Hazreti Hüseyin'i, Caferiler olarak yüreğimizde hissediyoruz. Yıllar önce meydana gelen bu olayın acısını Ehlibeyt dostları olarak yaşatıyoruz ve yaşatacağız" dedi.

Caferi alimlerin de konuşma yaptığı etkinlikte, okunan mersiyelerle Hazreti Hüseyin ve 72 yareni için ağıtlar yakıldı.

Kerbela şehitleri ve Şehit İmam Hüseyin Kars'ta anıldı

Kars'ta Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da şehit edilişinin bin 376'ncı yılı nedeniyle anma etkinliği düzenlendi.

Kerbela Olayı'nın bin 376'ncı yılı dolayısıyla Ehlibeyt Işıklı Camisi'nde düzenlenen törene Kars Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve İl Müftüsü Mehmet Genç de katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Ehlibeyt Işıklı Camisi alimi Seyit Ahmet Erdem, yaptığı konuşmada, İslam dini, peygamberi ve Kur'an-ı Kerim gibi ehlibeytin de evrensel olduğunu belirtti.

Ehlibeytin özelde Müslümanların, genelde ise tüm dünyanın ortak değeri olduğunu ifade eden Erdem, şunları söyledi:

"Bizleri bugün bir araya getiren o ortak değere vermiş olduğumuz değerdir. Bu dünya hepimize yetecek kadar geniş, bu cennet vatanımız hepimizi mutlu edecek kadar güzel, bu milletimiz dünya milletlerine liderlik yapabilecek kadar şuurlu, birlik ve beraberliğimizi bütün dünyaya sergileyecek kadar da akıllıyız. Bizleri buraya getiren Hazreti Hüseyin'in de bizlere vermiş olduğu mesaj birlik ve beraberlik mesajıdır."


Edilen duanın ardından "deste grupları" sine dövüp zincir vurarak Yeni Mahalle Asri Mezarlığı'na yürüdü.İl müftüsü Mehmet Genç de Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in mesajını okudu.

Vali Özdemir, Belediye Başkanı Karaçanta ve il müftüsü Genç tören öncesi Hazreti Ali Çarşı Camisi'ni de ziyaret ederek cemaatle bir araya geldi.

Manisa'da İmam Hüseyin ve Kerbela şehitleri anıldı

Kerbela şehitleri için Turgutlu'da anma etkinliği düzenlendi.Atatürk Mahallesi'ndeki Hz. Hüseyin Camisi'nde gerçekleştirilen törene Kaymakam Uğur Turan, Belediye Başkanı Turgay Şirin ile sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Ağıtların yakıldığı törende konuşan Hz. Hüseyin Camisi İmamı Bayram Dalga, "Bugün Suriye'de, Irak'ta akan kan Müslüman kanıdır. Kanın son bulmasını istiyoruz. Biz yıllardır Turgutlu'da barışla dostlukla birlikte yaşadık. Bugün matem günüdür. Bu anma günümüz mübarek olsun" dedi.

Kopenhag'da Aşura yası

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bir araya gelen Şiiler, Aşure Günü'nde Hz. Muhammed'in torunu İmam Hüseyin'in şehit edilişini yaptıkları yürüyüşle andı

Danimarka'da yaşayan Şiiler, Aşure Günü etkinlikleri çerçevesinde başkent Kopenhag'da yürüyüş yaptı.
Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ile 71 kişinin miladi 680'de Kerbela'da şehit edilmesi Kopenhag'da düzenlenen etkinlikle anıldı.
Başkentte, Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Nörrebro semtinin Runddelen kavşağında bir araya gelen binlerce kişi, etkinlik çerçevesinde beyaz kıyafet (dişdaşa) giymeyi tercih ederken, ellerinde beyaz ve yeşil bayraklar taşıyarak, Nörrebro Caddesi'nden İmam Sadık Merkezi'ne kadar yürüdü.
Soğuk ve yağışlı havaya rağmen yoğun ilgi gösterilen etkinlik, İmam Sadık Merkezi'nde düzenlenen programla devam ederken, bazı katılımcılar ise merkezin yakınındaki İskandinavya'nın en büyük Şii camisi olan İmam Ali Camisi'nde dua etmeyi tercih etti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler