İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Kazak din adamlarını Diyanet yetiştirecek

Kazak din adamlarını Diyanet yetiştirecek

Kazak din adamlarını Diyanet yetiştirecek
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3188 Beğen : 0

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 4. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi'ne katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, iki ülke arasında dinî eğitimde işbirliği yapılacağını söyledi. Kazakistan'ın, din adamlarını ehli sünnet akaidine göre yetiştirmek istediğini belirten Görmez, ülkenin Din İşleri Başkanı Lama Şerif ile anlaşmaya vardıklarını, 2 bin 500 Kazak din görevlisinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından mesleki eğitime tabi tutulacağını ifade etti.

Kazakistan temasları kapsamında dün Bağımsızlık Sarayı'nda Senato Başkanı Kayrat Mami ile bir araya gelen Başkan Görmez, Kazakistan'ın kongre sayesinde dünya barışına katkı sağladığını belirtti. Kayrat Mami de Diyanet İşleri Başkanı'nın kongreye katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Türkiye gibi saygın ve büyük bir ülkeden başkanlık düzeyinde bir katılımın gerçekleşmiş olması kongremize ayrı bir onur katmıştır." dedi. Ekim ayında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türkiye ziyareti sırasında iki ülkenin dinî kurumu arasında imzalanacak tarihî protokole dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı şunları söyledi: "Diyanet, bütün dünyanın tecrübesinden istifade etmeye çalıştığı çok köklü bir kurumdur. Dost ve kardeş ülke Kazakistan ile her türlü tecrübeyi paylaşmaya ve işbirliğine hazır olduğumuzu bilmenizi isterim." Başkan Görmez, Kazak din adamlarının eğitimiyle ilgili de, "Meslektaşlarımızı burada bir seviye tespit sınavına tabi tutacağız. Aldıkları puana göre bunları 1 ile 6 ay arasında burada ya da Türkiye'de mesleki eğitime alacağız." dedi. Astana ve Almatı şehirlerinde birer üniversite ile görüşüp buralarda ilahiyat fakültesi kurmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Kürtajla ilgili kurul görevlendirildi

Semavi ve Evrensel Dinler Kongresi'ne katılmak üzere Asta-na'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, burada Türk gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Tartışılmakta olan sezaryenle doğum ve kürtaj hakkında Din İşleri Yüksek Kurulu'nun görevlendirildiğini söyledi. Yakında bu konularla ilgili geniş kapsamlı açıklama yapılarak halkın aydınlatılacağını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde yapılan hac kurasının ardından yaşanan tartışmalara da değinen Görmez, hacca gideceklerin belirlenmesinde kura çekimine başvurulmasının en adil yöntem olduğunu, 1970'li yıllardan bu yana Diyanet aracılığı ile hiç kimsenin birden fazla hacca gitmesine izin verilmediğini anlattı. Bazı kişilerin değişik ülkeler üzerinden ya da farklı yöntemlerle birden fazla kez hacca gittiğini ancak bunun doğru olmadığını dile getirerek, "Binlerce insan yıllarca hacca gidebilmek için sıra beklerken, bunun için içi yanıp gözyaşı dökerken bazı kimselerin, Türkiye'nin kotasına da zarar vererek 2, 3, 4 kere hacca gitmesi haksızlıktır. Hakka uygun değildir." diye konuştu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler