İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Kars ve İstanbul'da Erbain Töreni

Kars ve İstanbul'da Erbain Töreni

Kars ve İstanbul'da Erbain Töreni
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1160 Beğen : 0

Kars ve İstanbul'da, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da katledilişlerinin 40. gününün 1378. yılı dolayısıyla "Erbain töreni" gerçekleştirildi.

Kadın, erkek ve çocuklardan oluşan kalabalık bir grup, Küçükçekmece'deki Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'ne çıkan Fatih Caddesi'nde yürüdü. Gruptakiler, zaman zaman okunan mersiyelerle sinelerini dövdü.

Yoğun güvenlik önlemleri altında Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'ne giren grup, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okumasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetini dinledi.

Dünya Caferi Alimler Birliği (CABİR) Başkanı Hasan Karabulut, yaptığı konuşmada, "Erbain"in, şehide veya ölene "40 tutma" olduğunu anlatarak, "İslam kültüründe ve İslam dininde hiçbir peygambere, hiçbir imama, hiçbir veliye böyle bir gündemin, böyle bir hadisenin olması söylenmemiştir. Erbain sadece ve sadece şehitlerin efendisi olan, cennet ehlinin efendisi olan Hazreti İmam Hüseyin için beyan edilmişti. 'Hüseyin'e erbain tutun' sözü, Peygamber efendimizin emridir." diye konuştu.

Erbainin en önemli mesajının inanç uğrunda, Allah yolunda sabit, dik duruş olduğunu vurgulayan Karabulut, Müslüman'ın sadece secdede eğileceğini söyledi.

Karabulut, hadisler ve ayetlerden de örnekler vererek, "Peygamberimiz buyurmuş, 'Hüseyin bendendir, ben Hüseyin'denim. Benim sünnetim, benim yolum, benim getirdiğim şeriat Hüseyin'le devam edecektir.' Bugün anlıyoruz bu sözün anlamını. Bütün beşeriyet Hüseyin'in bayrağı altında insani değerlere, ahlaki değerlere yürümektedir ve koşmaktadır." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından törende temsili olarak Kerbela olayı canlandırıldı

Karsta İlk Kez Erbain Töreni Düzenlendi

Kars Ehlibeyt Işıklı Camii Derneği, Hz. Hüseyin’in (a.s) şahadetlerinin 40’ıncı Erbain Günü münasebetiyle Kars’ta ilk kez etkinlik düzenlendi.

Oldukça duygulu geçen, birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği etkinliğe Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz de konuşmacı olarak katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonunda gerçekleştirilen Erbain Günü Etkinliği, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tuzluca imamlarından Ş. Ahmet Alçiçek in okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ehl-i Beyt Işıklı Camii Derneği İmamı Seyyid Ahmet Erdem’in Kars’ta ilk kez gerçekleştirilen Erbain Günü etkinliğin anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Erdem’in ardından da Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta bir konuşma gerçekleştirdi. Program, Kafkas Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Doğan’ın Hz. Hüseyin, Kerbala ve Erbain Günü’nü anlatan konuşması ile devam etti.

Azerbaycanlı Ehl-i Beyt Meddahı Seyyid Tale Asadov sahne alarak, Kerbala’da yaşananları anlatan konuşma ve mersiyeler okudu. Bu sırada salonu dolduran Karslılar gözyaşlarına boğuldu. Daha sonra da Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz yaptığı konuşmada Kerbala’da yaşananları ve Hz. Hüseyin ve yarenlerini anlattı. Kerbala’da yaşananları aktaran sinevizyon gösterisinden sonra ise aralarına Karslı genç kızların da olduğu yaklaşık 40 kişilik Zeynebiye Tiyatro Ekibi nin gösterisi ise salonu dolduran yüzlerce vatandaşı yeniden göz yaşlarına boğdu. Tiyatronun son kısmında Azerbaycanlı Ehl-i Beyt Meddahı Seyyid Tale Asadov başta Kerbala şehitleri olmak üzere tüm şehitler için dualar okundu. Programda söz alan konuşmacılar birlik ve beraberlik mesajları vererek Yezid’e lanet etti.

Cem TV ve Kaçkar TV’nin canlı olarak yayınladığı ve yaklaşık 3 saat süren Erbain Günü etkinliğine yüzlerce Karslı ile birlikte Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Ehl-i Beyt Işıklı Camii Derneği İmamı Seyyid Ahmet Erdem, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kars Belediye Eski Başkanı Naif Alibeyoğlu, CHP Kars İl Başkanı Mustafa Aras, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen ve AK Parti Kars Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Çiftçi katıldı.

Kars Ehlibeyt Işıklı Camii İmamı Seyyid Ahmet Erdem yaptığı açıklamada: “Ehlibeyt Işıklı Camii Ehlibeyt Işıklı Cami Derneği tarafından tertip edilen Kerbela Şehitlerinin 40’ncı günü (ERBAİN) anma merasimine İştirak eden, Yurt içi ve Yurt dışından televizyonları başında izleyip destekleriyle bizleri onurlandıran bütün Hz. Hüseyin (a.s) muhiblerine, festeklerini bizden esirgemeyen Dünya Caferi Alimler Birliği (CABİR),CAFERİDER ve Zeynebiye Tiyatro Gurubuna, merasimde görev alan bütün gençliğimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler