İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Karadağ’da, İslam resmi din olarak tanındı

Karadağ’da, İslam resmi din olarak tanındı

Karadağ’da, İslam resmi din olarak tanındı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2641 Beğen : 0

Karadağ’da hükümetle imzaladığı protokol sayesinde ülkesinde İslam’ın resmi din olarak tanınmasını sağlayan Karadağ İslam Meşihatı Başkanı Rıfat Feyziç, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti. Feyziç, ziyarette hükümet ile imzaladıkları 25 maddelik antlaşma metnini Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e sundu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Karadağ İslam Meşihatı ile hükümet arasında imzalanan protokolden övgüyle söz ederek, “Feyziç, yakın geçmişte çok önemli bir ilki gerçekleştirdi” dedi.

Karadağ İslam Meşihat Başkanı Rıfat Feyziç’in kendisine sunduğu antlaşmanın maddelerini inceleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, antlaşmanın Türkiye ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilişkileri düzenleyen maddelerini okuyarak şunları söyledi:

“Karadağ Devleti, Karadağ İslam Birliğinin, diğer ülkelerin İslam birlikleri, dini kuruluş ve kurumları ile ve özellikle tarihi bağları dikkate alınarak T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı ile özgür bir şekilde görüşme ve iletişim kurma hakkını tanır.

Karadağ İslam Birliği, kendi bünyesinde kendisinin çözemediği bir sorunun belirmesi halinde Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının hakemlik görevini yerine getirmesini ve ulaştığı sonucu Karadağ hükümetine iletmeyi kabul eder.

Özellikle bu maddeler, Karadağ İslam Meşihatının Başkanlığımızla olan ilişkilerini yasal zemine oturtması bakımından çok önemli.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Karadağ İslam Meşihat Başkanı Rıfat Feyziç’i, protokolün imzalanmasındaki başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Karadağ İslam Meşihat Başkanlığının çalışmaları ile ilgili Feyziç’ten bilgi alan Başkan Görmez, Karadağ’ın çeşitli kentlerinde devam eden cami ve medrese inşaatlarının tamamlanabilmesi için yardım sözü verdi.

“Protokol, en büyük başarımız”…

Karadağ İslam Meşihat Başkanı Rıfat Feyziç de 8 yıldır görev yaptığı Karadağ’da birçok medrese ve cami inşaatı yaptıklarını, ancak bugüne kadar ki en önemli çalışmalarının bu protokolü imzalamak olduğunu söyledi.

Protokolün, Müslümanların cuma namazı için izinli sayılması, orduda, emniyette, hastanelerde, öğrenci yurtlarında ve sosyal tesislerde kalan Müslümanlar için helal gıdaların hazırlanması ve başörtüsünün tüm okullarda ve kamuda serbestçe kullanılabilmesi gibi maddeler içerdiğini belirten Feyziç, ancak kendilerini en çok Türkiye ile olan ilişkileri yasal zemine oturtan son maddenin kabul edilmesinin memnun ettiğini kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den inşaatı devam eden camiler ve dini yayınlar konusunda destek isteyen Karadağ Meşihat Başkanı Rıfat Feyziç, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında kapatılan medresenin 100 yıl aradan sonra tekrar açıldığını ve bu yıl ilk mezunlarını vereceğini belirterek mezuniyet törenlerine Başkan Görmez’i de davet etti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler