İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Kapılara bırakılan dini içerikli notlar tedirgin etti!

Kapılara bırakılan dini içerikli notlar tedirgin etti!

Kapılara bırakılan dini içerikli notlar tedirgin etti!
Yazan : Aysun Eylem Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2797 Beğen : 0

Olay dün, Çiğli İlçesi, Harmandalı Semti’ndeki, alevi vatandaşların ;yoğun yaşadığı Cumhuriyet Mahallesi’nde meydana geldi. Yörük Ali Caddesi’nde aralarında ;32 daireli Onur 1 apartmanın da bulunduğu bazı binalarda oturanlar, akşam saatlerinde, evlerinin kapılarına asılan dini içerikli notlar buldu. Geçtiğimiz günlerde Adıyaman’da Alevilerin yaşadığı evlerin işaretlendiği iddiaları unutulmadan kapılarında bu yazıları görenler ;tedirgin oldu ve durumu polise bildirdi. ;Gelen ;polis ekipleri yaptıkları incelemenin ardından notların ne amaçla ve kimler tarafından bırakıldığını tespit etmek için çalışma başlatıldı.

KAĞITLARDA NELER YAZIYOR?

Kapılara bırakılan aynı kişi tarafından elle yazısıyla kaleme alınan ifadeler şöyle:

"Ey kardeşlerim! Rabbinize dönün, kıyamet yakındır. Tövbe kapısı her daim açıktır. Rabbinize el açıp günahlarınızın bağışlanmasını dileyin. O zaman dualarımızın onun huzurundan geri çevrilmediğini göreceksiniz. Günde 100 defa la ilahe illallah de, 100 defa istiğfar getir. Gücünüzün yeteceği kadar perşembe ve pazartesi günlerini Allah için oruçlu geçir."

MUHTARLIKTA TOPLANDILAR

Kapılarına dini içerikli yazı bırakılan binalardan Onur 1 Apartmanı’nda oturan Alevi vatandaşlar ;Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı’nda toplandı. Mahalle Muhtarı Dursun Ali Kazar, onları sağduyulu olmaları çağrısında bulundu. Yazıları ;bırakanların kimler olduğunu bilmediklerini ve kimseyi de suçlayamayacaklarını belirten Kazar, ;"Vakanın nasıl olduğunu bilmiyoruz, ama üzüntü verici bir olay yaşıyoruz" dedi.

Kapılara bırakılan notlarda Müslümanlığa davet çağrıları bulunduğunu ;söyleyen Muhtar Dursun Ali Kazar, "Bunu yapanlar neden bizi davet ediyor bilmiyorum. Ancak ne yazık ki saldırılar, biz Alevilere geliyor. Umarım emniyetimiz en kısa zamanda olayı aydınlatır" diye konuştu. Yapılanın bir talihsizlik olduğunu belirten Kazar, "Keşke böyle bir olay yaşanmasaydı. Özellikle Sivas katliamı davasının akabinde üzüntü veriyor. Bu olay, emniyetin, bakanlığın dikkatini çekmeli. Neden milleti birbirine kırdırmaya çalışıyorlar, ortaya çıkmalı. Evet biz Aleviyiz ve bununla gurur duyuyoruz. Geçmişte çok acılar yaşadık ama hiç kin duymadık. Biz kardeşliği savunuyoruz. Hep olduğumuz gibi bugün de sağduyulu olacağız" diye konuştu.

Onur 1 Apartmanı sakinlerinden 48 yaşındaki Doğan Bahri, ;2003 yılından bu yana oturduğu aratmanda ;böyle bir sorunla karşılaşmadıklarını belirterek, tedirgin olduğunu söyledi. ;Doğan Bahri, "Biz bu apartmanda her bölgeden insanımızla kardeşçe yaşıyoruz. Ama bunun yapılması çok kötü bir şey. Bugüne kadar aramızda hiçbir sorun olmadı. Ama sanırım aramıza fitne sokmaya çalışıyorlar. Bunu yapanlara lanet olsun" dedi.

KAPILARA RASTGELE BIRAKILMIŞ

Olaya ilişkin inceleme yapan ;polis, ;kapılara bırakılan dini içerikli yazıların, küçük kağıtlara aynı kişi tarafından elle yazıldığını belirledi. Bu yazıların, ;değişik illerden gelen ve farklı siyasi görüşlere sahip, Alevi- Sünni ayrımı yapılmadan evlerin kapılarına ;bırakıldığı saptandı.

Bu arada ;daha önce de İzmir’in değişik semtlerinde ;mezhep ayrımı gözetmeden bu tür yazıların bir cemaatin mensupları tarafından bırakıldığı belirtildi.


Yazar Hakkında

  • Aysun Eylem

    Aysun Eylem

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler