İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Kanada'da cami saldırganı için 150 yıl hapis istendi

Kanada'da cami saldırganı için 150 yıl hapis istendi

Kanada'da cami saldırganı için 150 yıl hapis istendi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 962 Beğen : 0

Kanada'da geçen yıl bir camiyi basan ve cemaatten 6 kişiyi öldüren Alexander Bissonnette için savcı, öldürdüğü her bir kişi için 25 yıldan toplam 150 yıl hapis isteminde bulundu.

Saldırgan Bissonnette'nin davasına bakan Savcı Thomas Jacques'in talebi, ülke tarihinde bir kişi için istenen en uzun hapis cezası olarak kayıtlara geçti.

Savcı Jacques, katil Bissonnette'nin daha önce kabul ettiği suçunun cezasının, öldürdüğü her bir kişi için birinci derece cinayetten 25 yıl hapis cezası olduğunu belirterek, toplamda 150 yıl hapis talep etti.

Bissonnette'nin işlediği suçun ülke tarihinde benzerinin olmadığını söyleyen Jacques, hakimden mahkumun şartlı tahliye imkanından da yararlandırılmamasını istedi.

HAKİM DE AYNI GÖRÜŞTE

Öte yandan duruşma hakimi François Huot da Bissonnette'in suçlarının, belirli bir grubu ve Müslümanları hedef alması bakımından benzersiz olduğunu vurguladı.

Hakim Huot "Bildiğim kadarıyla, 50 ila 52 mağdurun belirli bir gruba mensup oldukları için hedef alındığı eşi benzeri olmayan bir durum. Korkunç bir durumu başka bir dehşet verici durumla karşılaştırmak oldukça zor." değerlendirmesinde bulundu.

Bissonnette'in avukatları ise şartlı tahliye edilmeden önce mahkumların cezaevinde ölmesiyle sonuçlanan ardışık cezaların anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle, müvekkillerine şartlı tahliye imkanı verilmesini talep ediyor.

"MANİPÜLATİF YALANCI"

Duruşmayı izleyen Quebec İslam Kültür Derneği Başkanı Muhammed Labidi, savcının talebinin bu tür düşünce ve yapıda olanlar için örnek olmasını isteyerek, "Böyle saldırıların bir daha yaşanmaması için en etkili cümlelerin ve kararların kullanılması gerek. Bissonnette, aradan geçen bu zaman zarfında, manipülatif bir yalancı olduğunu gösterdi. Rehabilite edilebileceğine inanmıyoruz." dedi.

KARAR EYLÜLDE AÇIKLANACAK

Bugünkü duruşma sonunda kararın eylüldeki duruşmada verileceği belirtildi.

28 yaşındaki Bissonnette, 29 Ocak 2017'de Quebec City İslam Kültür Merkezi Camisi’ne yatsı namazı vakti girerek ibadet etmekte olan cemaati otomatik silahla taramıştı.

Olayda, 6 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi yaralanmıştı. Saldırıdan sonra polis tarafından yakalanan Bissonnette, önce suçlamaları kabul etmemiş, ardından da suçunu itiraf ederek altı kez birinci derece cinayet ve altı kez de cinayete teşebbüsten suçlu bulunmuştu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler