İslami Haberler

Kadir Gecesi dualarla idrak edildi

Kadir Gecesi dualarla idrak edildi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2329 Beğen : 0

İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olarak bilinen bin aydan hayırlı Kadir Gecesi, dünyanın bir çok ülkesinde camilere akın eden Müslümanlar tarafından dualarla idrak edildi.

İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olarak bilinen bin aydan hayırlı Kadir Gecesi, Türkiye'de ve dünyanın bir çok ülkesinde camilere akın eden Müslümanlar tarafından dualarla idrak edildi.

İSTANBUL

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan daha hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde, İstanbullular camileri doldurdu.

İstanbullular, Kadir Gecesi dolayısıyla başta Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Sultan olmak üzere adeta camilere akın etti.

Sultanahmet Camisi'nin avlusu ve çevresinde, iftar saatinden önce hazır bulunan çok sayıda vatandaş, oruçlarını da burada açtı. Daha sonra Sultanahmet Camisi'nde akşam namazını kılan vatandaşlar, akşam namazının ardından okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahileri dinledi.

Yatsı ve teravih namazlarında ise Sultanahmet Camisi'nin girişinde ve abdest alma yerlerinde uzun kuyruklar oluştu. Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Sultan camilerinde de aynı görüntüler oluştu. Camilerin kapalı kısımlarının tamamen dolması üzerine bazı vatandaşlar, yanlarında getirdikleri kartonları camilerin avlusuna ve yeşillik alanlara sererek namaz kıldı.

Çok sayıda kadın ve çocuğun da akın ettiği Sultanahmet Camisi'nde, turistler de namaz kılanların fotoğrafını çekti.

Okçular Tekkesi'nde binlerce kişi teravih namazı kıldı

Okçular Vakfı'na ait Okmeydanı Okçular Tekkesi'nde de Kadir Gecesi'nde yaklaşık 4 bin kişi teravih namazı kıldı.

Okçular Tekkesi'nin ok atma sahasında toplanan vatandaşlar, okunan hatim duasının ardından teravih namazı kıldı. Ok atma sahasının ön kısımda erkekler, arka bölümde ise kadınlar saf tuttu.

Hırka-i Şerif Camisi'nde uzun kuyruklar oluşturdu

İstanbul'da ramazan ayı boyunca ziyarete açılan Hazreti Muhammed'in kutsal emanetlerinden Hırka-i Şerif'i Kadir Gecesi'nde görmek isteyen vatandaşlar, uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı vatandaşlar camide lokum dağıtıp, ikramlarda bulundu.

Hz. Peygamberin vasiyeti üzerine Veysel Karani'ye bırakılan önemli kutsal emanetlerden biri olan Hırka-i Şerif'e vatandaşlar Kadir Gecesi'nde yoğun ilgi gösterdi.

Hırka-i Şerif, restorasyon dolayısıyla ibadete kapalı olan ancak ziyaret için bir kısmı açık tutulan Fatih'teki Hırka-i Şerif Camisi, ramazan ayı boyunca Türkiye'nin dört bir yanından ve yurtdışından gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Hırka-i Şerif, ramazan ayında hafta içi 09.00-18.00 saatlerinde, hafta sonu ise 10.00-18.00 saatlerinde vatandaşların ziyaretine açılıyor.

Kadir Gecesi münasebetiyle teravih namazından sonra vatandaşlar, Hırka-i Şerif'i görmek için cami dışından itibaren kuyruklar oluşturdu. Zabıtanın yerleştirdiği demir bariyerler arasında kuyruğa giren vatandaşlar arasında çocuk, yaşlı her yaştan kişi bulundu.

Kadınlar ile erkekler, ayrı kapıdan camiye girerken, Engelli, hasta, yaşlı ve hamile ziyaretçiler, ayrı giriş kapısından görevli personel refakatinde asansör kullanarak ziyaretini gerçekleştirdi.

Kadir Gecesi dolayısıyla ziyaretçi sayısının artmasına rağmen, Hırka-i Şerif'i görmek isteyen vatandaşlar, ziyaretlerini rahat bir şekilde gerçekleştirdi.

Ziyaret sırasında salavat getiren vatandaşlardan bazıları, Hırka-i Şerif, Sakal-ı Şerif, Veysel Karani'nin namaz takkesi ve kemerini görünce duygulu anlar yaşadı.

Hırka-i Şerif, Kadir Gecesi dolayısıyla sahura kadar ziyarete açık kaldı. Arife günü kutsal emanet, ikindi namazının ardından ziyarete kapatılacak.

ANKARA

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan daha hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde vatandaşlar camilere akın etti.

Başkentte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde yer alan Beştepe Millet Camii'ne akın eden vatandaşlar namaz kıldı, dua etti.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'da "Bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilen Kadir Gecesi'nde camiler dolup taştı. İnanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, Kadir Gecesi dolayısıyla vatandaşlar kutsal mekanları ziyaret etti.

"Peygamberler şehri" olarak da adlandırılan kentte, Adıyaman, Gaziantep ve Diyarbakır gibi çevre illerden gelen çok sayıda vatandaş, kandil dolayısıyla Balıklıgöl yerleşkesindeki Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makamı ziyaret etti.

Akşam saatlerinde Balıklıgöl'e gelen vatandaşlar iftar sonrası camilerde namaz kılıp Kur'an-ı Kerim okudu.

Teravih namazının ardından müftülük tarafından Dergah Camisi'nde Türkçe ve Kürtçe okutulurken kentteki camilerin tamamında kandil dolayısıyla özel programlar düzenlendi.

Hz. İbrahim'in doğduğu ve Nemrut'un zulmünden kurtulmak için bir süre saklandığı rivayet edilen makamın bulunduğu Balıklıgöl Yerleşkesi ziyaretçi akınına uğradı.

Vakit namazlarını kutsal mekanlarda kılan vatandaşlar, yerleşkedeki camilerde Kur'an-ı Kerim okuyup, dua etti. Camilerde ramazan boyunca okunan hatimlerin duası yapıldı.

Türkiye'nin en büyük camilerinin başında gelen Dergah Camisi'nde ise ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'i görmek isteye vatandaş kuyruk oluşturdu.

Öte yandan Hz. Eyyüp'ün hastalığında çile çektiği mekanın yer aldığı Eyyüp Peygamber Makamı da yoğunluğun yaşandığı yerlerin başında geldi.

HATAY

Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki YİBO çadır kentinde kalan Suriyeli Türkmenler, Kadir Gecesi'nde teravih namazını kılmak için kamp içerisindeki konteyner camiyi doldurdu.

Namaz öncesi Suriyeli din görevlileri tarafından Kur'an-ı Kerim okundu. Çadır kentte okunan yatsı ezanı sonrası aralarında yaşlı ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Suriyeli camiyi doldurdu. Kadınlar da cami yanında kendileri için ayrılan bölmede namazlarını kıldı.

Namaz sonrası Suriye'deki olayların bitmesi ve ülkede hayatını kaybedenler için dualar edildi.

SİVAS'TA SAKAL-I ŞERİF'E YOĞUN İLGİ

Sivas'ın Suşehri ilçesinde muhafaza edilen Sakal-ı Şerif, halkın ziyaretine açıldı.

Suşehri Balhatun Camisi'nde muhafaza edilen Sakal-ı Şerif, sarılı olduğu 40 bohçadan salavatlar çekilerek çıkarıldı. Sakal-ı Şerif'e yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, cep telefonlarıyla çekim yaptı.

İlçe Müftüsü Bekir Civriz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kadir Gecesi dolayısıyla Balhatun Camisi'ndeki Sakal-ı Şerif'i dualar ve salavatlar eşliğinde ziyarete açtıklarını belirterek, "Rabbime şükrüler olsun ki bizlere bir Kadir Gecesi'ni daha gösterdi. Tüm Müslümanların Kadir Gecesi'ni ve idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyorum" dedi.

BURSA

Bursa'da çok sayıda vatandaş, Kadir Gecesi dolayısıyla başta Ulucami, olmak üzere kentteki birçok camiye gitti. Orucunu açan vatandaşlar, camilerde teravih namazını kıldı.

Orucunu Orhangazi Parkı'nda ve Ulucami'nin avlusunda açan vatandaşlar, caminin girişinde ve şadırvanında uzun kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlar caminin içinin yanı sıra avlusu ve bahçesinde de teravih namazı kıldı.

KONYA

Mevlana Müzesi'nin yanında, Osmanlı Padişahı Sultan 2. Selim tarafından yaptırılan Selimiye Camisi'nde, Kubbe-i Hadra'nın (Yeşil Kubbe) gölgesinde toplanan çok sayıda vatandaş Kadir Gecesi'nde namaz kılıp, dua etti.

Binlerce kişinin doldurduğu Mevlana Meydanı'nda yer bulamayanlar Mevlana Caddesi üzerine saf tutarak namazlarını kıldı.

Teravih namazı Osmanlı'dan kalma bir gelenek olan enderun usulüyle kılındı.

İZMİR

Binlerce İzmirli Kadir Gecesi'ni İl Müftülünün düzenlediği etkinlikle Konak Meydanı'nda karşıladı. Oruçlarını hep birlikte meydanda dağıtılan kumanya ile açan İzmirliler, sahur vaktine kadar süren etkinlikte "bin aydan hayırlı" olan Kadir Gecesi'ni, Kur'an-ı Kerim tilaveti, Mevlid-i Şerif dinleyerek ve yapılan dualarla geçirdi. Vatandaşlar akşam, yatsı ve teravih namazlarını da Konak Meydanı'nda toplu olarak kıldı.

EDİRNE

Edirne Belediyesi'nce, Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlenen iftar programında, 5 bin kişi oruç açtı.

Saraçlar Caddesi'nde düzenlenen iftar programına, Edirnelilerin yanı sıra, diğer illerden şehre gelen vatandaşlar da katıldı.

Programda basın mensuplarına açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İslam aleminin en kutlu gecesinin Kadir Gecesi olduğunu belirtti.

Tüm dünyadaki Müslümanlarla Kadir Gecesi'ni kutladıklarını dile getiren Gürkan, "İnancımıza göre bin geceden daha hayırlı olan bu gecenin bütün insanlığa, bütün İslam alemine, bütün Müslümanlar'a hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Edirne Belediyesi olarak biz de bu bin aydan daha hayırlı olan mübarek gecede vatandaşlarımızla soframızı paylaşalım istedik" dedi.

ADANA

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve "bin aydan hayırlı" olarak kabul edilen Kadir Gecesi Adana'da düzenlenen programlarla idrak edildi.

Sabancı Merkez Camisi'ne gelen çok sayıda vatandaş, Kadir Gecesi'nde namaz kılıp, dua etti.

Caminin içerisine sığmayan vatandaşlar bahçede namaz kıldı. Gece dolayısıyla vatandaşlara, su, lokum ve şerbet ikram edildi.

VAN

İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olarak bilinen bin aydan hayırlı Kadir Gecesi, Van'ın Edremit ilçesine bağlı Köprüler Mahallesi'nde düzenlenen mevlit programı ile kutlandı. Bu kutlu gecede mahalle camisini dolduran vatandaşlar, İslam aleminin birliği ve dünya barışı için dua etti.

YOZGAT

Yozgat Tarihi Çapanoğlu Büyük Camii'nde bulunan Sakal-ı Şerif, Kadir Gecesi dolayısıyla ikindi namazı sonrası halkın ziyaretine açıldı.

ORDU

Ordu'da Ünye ilçe Belediyesince Kadir Gecesi nedeniyle düzenlenen "Bin ay için bir gece uyuma" etkinliği kapsamında yaklaşık 5 bin kişi, şehir stadyumunda teravih namaz kıldı, dua etti.

Ünye Şehir Stadyumu'nda gerçekleştirilen programda, teravih namazı için gelen vatandaşlara seccade dağıtıldı.

Yatsı namazını Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, teravih namazını ise Sultan Ahmet Cami İmam Hatibi Hasan Kara kıldırdı. Çim saha üzerinde kılınan namazda yaklaşık 5 bin kişi saf tuttu. Namazın ardından dua edildi.

SAMSUN

Samsun'un İlkadım İlçe Belediyesince Kadir Gecesi nedeniyle düzenlenen "Seccadeni al gel" etkinliği kapsamında yaklaşık 5 bin kişi, Cumhuriyet Meydanı'nda teravih namaz kılıp, dua etti.

Bu yıl ikincisi düzenlenen "Seccadeni al gel" etkinliği kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlara Samsun Müftüsü Veysel Çakı, teravih ve yatsı namazı kıldırdı.

Yaklaşık 5 bin kişinin saf tuttuğu namazın ardından Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Daha sonra vatandaşlar, sema gösterisini izledi.

Programda Bosna Kur'an-ı Kerim okuma dünya birincisi Aziz Alili, İran dünya birincisi Ahmedi Vefa ve Mısır dünya birincisi Ahmet Naina Kur'an-ı Kerim okudu.

Daha sonra vatandaşlar, alana getirilen Sakal-ı Şerifi ziyaret etti.

AYDIN

Aydın'da vatandaşlar tarihi Bey Camisi, Yavuz Sultan Selim Camisi ve Hasan Efendi Camisi başta olmak olmak üzere kentteki camileri doldurdu.

Aydın Müftüsü Ömer Kocaoğul, Bey Camisi'nde düzenlenen programdaki vaazında, Kadir Gecesi'nin öneminden söz ederek, geceyi ibadet, Kur'an-ı Kerim okuma ve istiğfar ile geçirmenin faziletini anlattı.

Yatsı ve teravih namazının ardından Mevlid-i Şerif'in de okunduğu program sonunda Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı. Vatandaşlar Sakal-ı Şerif'i görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Öte yandan caminin önünde Efeler Belediyesi tarafından cemaate lokma ve kar helvası ikramı yapıldı.

DENİZLİ

Denizli'de Kadir Gecesi dolayısıyla İl Müftülüğünce 178 camide özel program düzenlendi.

Kentteki Ulu Cami, Kadir Gecesi'nin ruhunu, cemaatle idrak etmek isteyenler tarafından en fazla ilgi gören ibadethanelerin başında yer aldı.

Teravih namazı öncesi başlayan Kadir Gecesi programında, cami içinde yer kalmayınca bazı vatandaşlar namazlarını avluya serilen hasırlar üzerinde kıldı. Program kapsamında namaz sonrası Yasin-i Şerif okundu.

Vatandaşlar, geceyi program sonrasında da Kur'an-ı Kerim okuyarak ve dua ederek geçirdi.

MANİSA

Manisa'da tarihi Hatuniye ve Sultan Cami başta olmak üzere kentteki camiler, Kadir Gecesi'ni ibadet ederek geçirmek isteyenlerce dolduruldu.

Camiler ve avlularında yer kalmayınca birçok vatandaş, yol kenarlarında ve boş buldukları alanlarda namazlarını kıldı.

Hatuniye Camisi'nde İl Müftülüğünce hazırlanan programa katılan vatandaşlar da teravih namazlarını kıldı ve Kur'an-ı Kerim okuyarak Mevlid-i Şerif dinledi.

Cami içerisinde ve bahçesinde yer olmayınca genç yaşlı çok sayıda vatandaş yol kenarlarında ve boş buldukları alanlarda namazlarını kıldı.

Hatuniye Camisi'nde teravih namazı sonrası ziyarete açılan Sakal-ı Şerif’i görmek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

UŞAK

Uşak'ta Kadir Gecesi dolayısıyla şehir merkezindeki camilerde yoğunluk yaşandı.

Kentte bazı camilerin kapasitesi yetmeyince vatandaşlar namazlarını cami avlularında kıldı.

Uşak Müftüsü Fuad Altındaş, tarihi Ulu Cami'deki programda Kadir Gecesi'nin, esenliğin bütün dünyayı kuşattığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gece olduğunu söyledi.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan daha hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde vatandaşlar Çözüm Süreci için de dua etti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da iftardan sonra İslam dünyasının 5. Harem-i Şerif'i olarak nitelendirilen tarihi Ulucami'yi dolduran vatandaşlar akşam, yatsı ve teravih namazını kıldıktan sonra, Türkçe mevlit ile Kürtçe ve Türkçe okunan ilahileri dinledi, dua etti.

Camiye sığmayan vatandaşlar avlu ve bahçede teravih namazı kıldı.

Mevlit programına kadın ve çocukların da yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

Camide vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

BATMAN'DA BARIŞ İÇİN DUA ETTİLER

Batman'da da Kadir Gecesi'ni camilerde geçirmek isteyen çok sayıda vatandaş düzenlenen mevlit programlarına katıldı.

Şevket Başak Camisi'ne gelen vatandaşlar, ellerini semaya açarak, Çözüm Süreci'nin barışla sonuçlanması için dua ettiklerini belirtti.

Cemaatten Zahide Demir (48), Kadir Gecesi'ne ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bölgenin en çok barışa ihtiyaç duyduğunu belirten Demir, "Bu hayırlı günde barış içinde kardeşçe yaşamak için dua ediyoruz" dedi.

Camilerde kardeşçe bir arada ibadet etmekten sevinç duyduklarını anlatan Demir, "Anaların gözyaşının durması, kalıcı barışın tesisi için dua ediyoruz. Artık anneler evlatlarına kavuşsun istiyoruz" ifadesini kullandı.

Cemil Güzel de Kadir Gecesi'nin tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diledi.

Bu mübarek gecede barış için dua edeceklerini bildiren Güzel, "Bu gece öncelikle barışın sağlanması için dua edeceğiz. Kadir Gecesinin hürmetine inşallah Çözüm Süreci iyi bir sonuca ulaşır" diye konuştu.

KASIMİYE MEDRESESİ'NDE MEVLİT PROGRAMI

Mardin'de Kadir Gecesi dolayısıyla, 100 yıl aradan sonra iki yıl önce ibadete açılan 700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi'nde iftar ve mevlit programı düzenlendi.

Valilik ve İl Müftülüğü tarafından verilen iftarın ardından 550 yıl boyunca İslam alimi yetiştiren medresede Türkçe, Arapça ve Kürtçe mevlit okundu.

Programa katılan Vali Ömer Faruk Koçak, Kadir Gecesi'nde bölgede ve tüm dünyada yaşanan çatışmaların sona ermesini Allah'tan dilediğini söyledi.

Tüm insanlığa bu gece vesilesiyle huzur temenni ettiğini ifade eden Koçak, şunları kaydetti:

"İnşallah bir sonraki bayramda ülkelerindeki iç savaştan kaçarak misafirimiz olan kardeşlerimizin vatanlarına dönmelerini, topraklarında huzur ve mutluluk içinde yaşamalarını diliyoruz."

İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, il genelinde birçok camide mevlit programları düzenlendiğini söyledi.

Tarihi medresede Suriyeli misafirlerin de katılımıyla iftar yapıldığını anlatan Coşkun, medresenin ibadet amacıyla imsak vaktine kadar açık olacağını aktardı.

DUALAR ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN

Kadir Gecesi Siirt'te düzenlenen programlarla idrak edildi.

Çarşı Camisi'ni dolduran vatandaşlar, Kadir Gecesi'nde namaz kılıp, dua etti. İl Müftüsü Faruk Arvas'ın verdiği vaazın ardından dualar edildi, ilahiler okundu.

7 Haziran'da kentte teröristlerce şehit edilen polis memuru Bünyamin Toğut'un anısına okunan mevlit sonrasında helva, su, lokum ve şerbet ikram edildi.

Bazı hayırseverler de caminin bahçesinde tatlı ikramında bulundu.

Tarihi Ulucami'de de vatandaşlar dünyada yaşanan sıkıntıların sona ermesi için dua etti.

Vatandaşlardan Mehmet Ali Tetik, bu gece Çözüm Süreci'nin devam etmesi ve terör olaylarının son bulması için dua ettiğini belirtti.

Muhammed Furkan Güneş, bu gece dualarının ülkeye barışı getireceğine inandıkları Çözüm Süreci'nin devam etmesi için olduğunu aktardı.

ŞIRNAK

Şırnak'ta Kadir Gecesi dolayısıyla Geylani Camisi'ne gelen vatandaşlar İl Müftüsü Ahmet Özkan tarafından kıldırılan teravih namazı sonrası okunan Kürtçe ve Türkçe mevlidi dinledi.

Kadir Gecesi dolayısıyla hazırlanan ikramlar camide çocuklar tarafından vatandaşlara dağıtıldı.

Abdülkadir Karaboğa, bu geceyi ibadet ederek geçireceklerini dile getirerek, bu gecenin hatırına Allah'tan Çözüm Süreci'nin devamını dilediklerini belirtti.

Karaboğa, "Bölgemizde ve ülkemizde barış ve kardeşlik duyguları içerisinde yaşamayı Allah'tan diliyoruz" dedi.

Zeki Esen ise Kadir Gecesi'nin İslam dünyasında kardeşliğe vesile olmasını temenni etti.

ENDONEZYA

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da binlerce Müslüman Kadir Gecesi'nde camilerde bir araya geldi.

Ülkeye has kültürel kıyafetlerle camilere gelen Endonezyalılar iftardan sonra teravih namazı kılarakKadir Gecesi için düzenlenen programa katıldı.

Başkentte bulunan Nurussa'adah Camisi'nde düzenlenen Kadir Gecesi kutlamalarına katılanlar hep bir ağızdan salavatlar getirip dualar etti.

Ülkenin önde gelen din adamlarının da katıldığı programda verilen vaaz sonrası İslam alemi ve Endonezya için dua edildi.

KIRGIZİSTAN

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Müslümanlar, Kadir Gecesi’inde camilere akın etti.

Camilerin dolup taştığı Bişkek’te Kırgızlar, hatimle kılınan teravih namazının ardından sahura kadar vaaz ve okunan Kur’an-ı Kerim’i dinledi. Kadir Gecesi’ni dualarla idrak eden Müslümanlar, namaz kıldı, topluca dua etti.

Türkiye’nin kurduğu Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Cengiz Aytmatov Kampüsü’nde de, Türk hayırsever, sivil toplum ve kuruluşların desteğiyle inşaatı tamamlanan Bişkek Satuk Buğra Han Camisi’nin kapıları Müslümanlara ilk kez Kadir Gecesi’nde açıldı.

Bişkek’te ilk kez böyle bir görkemli camiyi gören gençler, caminin içinde tur atarak cep telefonlarının kamerasıyla görüntüledi.

Kırgızistan’da Ramazan Bayramı 17 Temmuz’da kutlanacak.

SENEGAL

Senegal'de, Kur'an-ı Kerim'de "bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazan ayının son on gününde ibadetle idrak ediliyor.

Hz. Muhammed'in hadisi şerifinden hareketle ramazanın son on gününde her akşam camileri dolduran Senegalliler, tüm geceyi Kadir Gecesi olma ihtimaline karşı ibadetle geçiriyor.

Akşam ezanıyla oruçlarını açan genç yaşlı çok sayıda vatandaş, bu akşam da başkent Dakar'da bulunan Mosque De L'universite Cheikh Anta Diop Camisi'ne akın etti. İçeride yer bulamayan cemaat, cami bahçesinde namazını kıldı.

Yatsı namazı öncesinde din görevlileri tarafından verilen vaazı dinleyen cemaat, daha sonra tüm Müslümanlar için dua etti. Cami imamı Ababacar Cisse Diop, Senegal'de binlerce Müslüman'ın, Allah'ın rızasını kazanmak umuduyla ramazan ayının son on gecesinde camilerde ibadet ettiğini söyledi.

BOSNA HERSEK

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk ve Kosova'da yaşayan Müslümanlar, Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi camilere akın etti.

Kadir Gecesi dolayısıyla Saraybosna, Üsküp, Belgrad, Tiran ve Priştine'deki camiler doldu taştı.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Saraybosnalı Müslümanların en çok tercih ettiği camilerden oldu. Gazi Hüsrev Bey Camisi'nde kılınan teravih namazının ardından Kadir Gecesi dolayısıyla dua edilip vaaz verildi.

SIRBİSTAN-SANCAK

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki tek cami olan tarihi Bayraklı Camisi'nde de Kadir Gecesi'ne özel dini program düzenlendi. Bayraklı Camisi'ne gelen Belgrad Müslümanlar, teravih namazının ardından Kur'an-ı Kerim okudu, dualar etti.

Sırbistan'daki Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki camilerde de teravih namazının ardından çeşitli programlar düzenlendi. Tutin, Novi Pazar ve Syenitsa gibi Boşnakların yoğun olduğu şehirlerdeki meydanlarda gece namazı da kılındı.

ARNAVUTLUK

Bir diğer Balkan ülkesi Arnavutluk'ta da Kadir Gecesi coşkusu yaşandı. Başkent Tiran'daki Kadir Gecesi programı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Şehitler Bulvarı'nda yapıldı. Binlerce Müslüman, şehrin en geniş caddesine akın etti. Bulvardaki program kapsamında Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okundu, dualar edildi.

KOSOVA

Yaklaşık 2 milyonluk nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Arnavut, Türk ve Boşnaklardan oluşan Kosova'da da bir dizi program düzenlendi. Başkent Priştine'deki tarihi Fatih Sultan Mehmed Camisi'ne akın eden vatandaşlar, namaz kılıp dua etti.

MAKEDONYA

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te yaşayan Müslümanlar da Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirmek adına kentteki tarihi camilere akın etti. Üsküp'teki tarihi Mustafa Paşa ve Murat Paşa camilerine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, teravih namazının ardından dua etti.

Karadağ'ın Rojaye, Biyelo Polje, Plyevlya, Ulciny ve Bar gibi Müslüman nüfusun bulunduğu şehirlerde ve Hırvatistan'ın Zagreb ve Riyeka şehirlerinde de programlar düzenlendi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler