İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Kabe imamlarının hocası Kubeysi vefat etti

Kabe imamlarının hocası Kubeysi vefat etti

Kabe imamlarının hocası Kubeysi vefat etti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2628 Beğen : 0

Mekke'deki Ümmül Kura Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmed Abdurrezzak El Kubeysi, hayatını kaybetti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÜRKİYE'YE GETİRTMİŞTİ

Alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleriyle 2 gün önce ambulans uçakla Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye tedavi amaçlı getirilen Kubeysi, Bağcılar'daki Medipol Hastanesi'nde vefat etti.

DÜNYA ÇAPINDA TANINAN BİR İSİM, TÜRKİYE'YE BÜYÜK İLGİ DUYUYORDU

Türkiye'ye olan ilgisi ve alakasıyla bilinen Kubeysi, 30 yılı aşkın süredir Mekke'deki Ümmül Kura Üniversitesi'nde fıkıh dersleri verdi ve dünya çapında tanınan bir isim haline geldi.

BAZI ESERLERİ TÜRKÇE'YE ÇEVRİLDİ

Özellikle Suudi Arabistan dışından gelen öğrencilerin eğitimine büyük emek veren Kubeysi, Ümmül Kura Üniversitesi'nde ders alan birçok Türk İslam aliminin yetişmesine katkı sağladı ve bazı eserleri Türkçe'ye de kazandırıldı.

KABE İMAMLARININ HOCASI

Prof. Dr. Kubeysi, çok sayıda Kabe imamının da hocası olarak biliniyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleriyle 3 gün önce ambulans uçakla Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye tedavi amaçlı getirilen ve Bağcılar'daki Medipol Hastanesi'nde hayatını kaybeden Mekke'deki Ümmül Kura Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmed Abdulrezzak El Kubeysi için, Fatih Camisi'nde ikindi vakti cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine, Kubeysi'nin çocukları, talebeleri ve sevenleri ile Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Necmeddin Bilal Erdoğan, Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ve Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu katıldı.

Törende, Kubeysi'nin talebesi de olan Mustafa Demirkan cenaze namazını kaldırdı ve dua ettirdi.

Kubeysi'nin naaşının bu gece Medine'ye gönderileceği ve Hz. Muhammed'in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi'nin yanındaki Cennetül-Baki Kabristanı'na defnedileceği öğrenildi.

Türkiye'ye olan ilgisi ve alakasıyla bilinen Kubeysi, 30 yılı aşkın süredir Mekke'deki Ümmül Kura Üniversitesi'nde fıkıh dersleri verdi ve dünya çapında tanınan bir isim haline geldi.

Özellikle Suudi Arabistan dışından gelen öğrencilerin eğitimine büyük emek veren Kubeysi, Ümmül Kura Üniversitesi'nde ders alan birçok Türk İslam aliminin yetişmesine katkı sağladı ve bazı eserleri Türkçe'ye de kazandırıldı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler