İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler İşte Almanya'nın başörtü kararı

İşte Almanya'nın başörtü kararı

İşte Almanya'nın başörtü kararı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2833 Beğen : 0

Almanya'da tartışmalara neden olan başörtüsü konusunda mahkeme kararını verdi.. Kararda, başörtüsünün herhangi bir kıyafet olmadığı, kişisel inancın bir ifadesi olduğu belirtildi.

Almanya'da bir mahkeme başörtüsü yasağının yasalara aykırı olduğuna karar verdi.

Berlin İş Mahkemesi, Mart ayında aldığı ancak yeni açıklanan bir kararda, sadece başörtüsü taktığı için bir diş doktorunun yanında asistan olarak çalışmasına izin verilmeyen bir Müslüman kızın şikayetini haklı buldu.

Mahkeme, adı açıklanmayan genç kızın sadece dininden dolayı ayrımcılığa uğradığına ve bunun Eşit Muamele Yasası'na aykırı olduğuna karar verdi.

Kararda, başörtüsünün herhangi bir kıyafet olmadığı, kişisel inancın bir ifadesi olduğu belirtildi.

Söz konusu Müslüman kızın, geçen yıl Berlin'deki Spandau semtinde bir diş doktorunun kliniğinde asistan olarak çalışmak istediği, kendisine bu iş için yeterli bilgi birikimine sahip olduğu, ancak başörtüsünü çıkartması gerektiğinin söylendiği bildirildi.

Bu öneriyi reddeden kızın şikayet için önce Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu'na (TBB) başvurduğu, daha sonra da ayrımcılığa uğradığı için dava açtığı kaydedildi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler