İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler İstanbul'daki otellere 17 bin Kuran-ı Kerim

İstanbul'daki otellere 17 bin Kuran-ı Kerim

İstanbul'daki otellere 17 bin Kuran-ı Kerim
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2702 Beğen : 0

İstanbul'da faaliyet gösteren turistik oteller, Türkiye Otelciler Birliği'ne (TUROB) başvurarak, İslam ülkeleri ve diğer ülkelerden gelen turistlerin İngilizce tercüme edilmiş Kuranı Kerim talep ettiğini ancak tedarik konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtti. TUROB da otellere yazdığı yazıyla otellerden talep edilen meal sayısını bildirmelerini istedi. 5 yıldızlı otellerin de aralarında yer aldığı çok sayıda otelden 17 bin Kuran-ı Kerim talebi geldi.

Turizm müdürlüğüne iletilen konuyla ilgili gerekli hazırlıklar başlatıldı. İstanbul Müftülüğü'nün onayıyla İngilizce tercüme edilmiş 20 bin adet Kuran-ı Kerim basıldı. Arapça ve İngilizce metnin yer aldığı Kuran-ı Kerim çevirileri, talep eden otellere oda sayısı kadar verilecek. Kapaklarına da otelin ismi yazılacak. İstanbul'a son yıllarda gelen turist profilinin değişmesiyle birlikte oteller de altyapılarını yenilemeye başladı. Arap ülkelerinden gelen turistlerin yanı sıra, uzak bölgelerden de gezmeye gelen turistlere göre yeni uygulamalar konuluyor. Yeme, içme konusunda yaşanan değişimlerin ardından yeni bir düzenleme daha yapılacak. Buna göre otellerde çekmece veya dolap içerisinde talep edenin okuyabilmesi için İngilizce tercüme edilmiş Kuran-ı Kerim konulacak.

MÜŞTERİLER İSTEDİ

Otel müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda TUROB'a sunulan istek İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne iletildi. TUROB otellere mektup yazarak ne kadar Kuran-ı Kerim talep edildiğini sordu. Otellerden gelen taleplere göre 17 bin adet oda için Kuran-ı Kerim istenildi. İstanbul'daki tanınmış otellerin de yer aldığı uzun bir liste ile hangi otelin kaç oda için talepte bulunduğu belirlendi. Sponsor desteğiyle yapılan çalışma doğrultusunda İngilizce çeviri metni ile Arapça metnin bir arada olduğu Kuran-ı Kerim hazırlandı.

İstanbul İl Müftülüğü'nden alınan görüş doğrultusunda hazırlanan Kuran mushafları için özel kapak tasarlandı. Buna göre hangi otelden kaç adet talep geldiyse o kadar sayıda mushafa, o otelin ismi yazıldı. 20 bin adet basılacak kitap ücretsiz olarak otellere gönderilecek. Konuyla ilgili Avrupa'da otellerde İncil konulması örneği gözönüne alındı. Otel içerisinde Müslüman müşteri profiline göre yeni düzenlemeler de yapılabilecek. İl Turizm Müdürlüğü'nün ve Otelciler Birliği'nin denetimiyle yürütülecek çalışma kapsamında talep eden otellere yeni Kuranı Kerim gönderilebilecek.

SabahYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler