İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler İsrail Mescid-i Aksa'yı havra için bölmeye çalışıyor

İsrail Mescid-i Aksa'yı havra için bölmeye çalışıyor

İsrail Mescid-i Aksa'yı havra için bölmeye çalışıyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2671 Beğen : 0

İsrail meclisi Knesset'in Mescid-i Aksa'yı Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye bölmeyi öngören teklifinin gelecek ay oylanacağı ileri sürüldü. Ürdün, 'bu bizim kırmızı çizgimizdir' diyerek İsrail'i uyardı

İsrail'in Mescid-i Aksa'yı ikiye bölerek, bir kısmını havraya dönüştürme çabaları, önümüzdeki ay sonuca kavuşabilir. Ajanslar, İsrail meclisi Knesset'in Mescid-i Aksa'yı Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye bölmeyi ve Mescid-i Aksa'nın bir bölümünü havraya dönüştürmeyi öngören teklifinin, önümüzdeki ay oylanacağını duyuruyor.

İsrailli iki milletvekili tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz ay meclise sunulan teklifte, Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye bölünmesi öngörülüyor. Likud'tan Miri Regev ile birlikte teklifi hazırlayan İşçi Partili Hilik Bar, daha sonra imzasını geri çekmişti. Bar'ın imzayı geri çekmesine neden olarak da partisinin talebini göstermişti.

Knesset'in bu teklifi önümüzdeki ay oylayıp oylamayacağı henüz kesinlik kazanmadı. Ama bölgeden gelen haberler, bu önergenin önümüzdeki ay Knesset'in gündemine gireceği yönünde.

ÜRDÜN: KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Ürdün, resmen İsrail'i uyararak, böyle bir teklif ' bizim kırmızı çizgimizdir' ifadesini kullandı.

Ürdün'ün Telaviv büyükelçisi Halid el Shawabka, Maan TV'ye yaptığı açıklamada, "Mescid-i Aksa ve Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Bu yapılanlar kesinlikle kabul edilemez" dedi.

Ürdün dışişleri bakanlığından, BM Güvenlik Konseyi ülkelerinin dışişleri bakanlarına gönderilen bir mektupta da, İsrail'in Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere karşı yaptığı sistematik aşağılamaların hemen sona erdirilmesi yönünde acil bir talep yer aldı.

NETANYAHU'NUN SÖZCÜSÜ YALANLADI

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman ise, haberleri Twitter hesabından yaptığı açıklamayla yalanladı. Gendelman açıklamasında, "İsrail meclisi Knesset'in, Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar ile Yahudiler arasında bölünmesini öngören yasa teklifini gelecek ay görüşme niyetinde olduğu yönündeki iddiaların asılsız olduğunu vurguluyorum. İsrail, Kudüs'teki kutsal mekanları tüm dinler için şimdi olduğu şekilde muhafaza edecektir" dedi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler