İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler İsmailağa cinayetinde iki dosya kayıp

İsmailağa cinayetinde iki dosya kayıp

İsmailağa cinayetinde iki dosya kayıp
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2585 Beğen : 0

Geçtiğimiz sene özel yetkili cumhuriyet savcılarına devredilen Bayram Ali Öztürk Hocaefendi cinayeti dosyasında iki klasörün kaybolduğu ortaya çıktı.

Bayram Ali Öztürk Hocaefendi'nin, 3 Eylül 2006 tarihinde İsmailağa Camii'nde sabah namazının ardından cemaate vaaz ederken bıçaklanarak şehid edilmesinin ardından başlatılan, daha sonra özel yetkili savcılara devredilen soruşturmada hazırlanan dosyadan 1 ve 6 nolu klasörlerin bulunamadığı öğrenildi.

Akit'e konuşan Bayram Ali Öztürk Hocaefendi'nin oğlu Mahmut Öztürk, "Babamın dosyasını savcılıktan talep ettik ve aldık. Sıralamada 1 ve 6 numaralı dosyalar yok... Dosyanın orjinalini de gördüm, söz konusu dosyalar yok. Savcı Bey'e söyledim, 'Sayın Savcım, 1. ve 6. dosya neden yok?' dedim. Tuhaf... Savcılıktan istenen soruşturma dosyasında 1 ve 6 nolu dosya yok" dedi.

Beşiktaş Adliyesi'nde soruşturmayı yürüten özel yetkili savcı ile görüştüğünde savcının kendisine yoğun olduğunu, dosyaya bakamadığını, gelişme olmadığını söylediğini anlatan Mahmut Öztürk, "Savcı bana, 'Olay Fatih Camii'nde mi oldu?" diye sordu. Bu soru bende hayal kırıklığı oluşturdu. Dosyanın hiç araştırılmadığını, incelenmediğini anlamış oldum. Babam İsmailağa Camii'nde şehid edilmişti" diye konuştu.

"SAVCILIK BU OLAYLARI ARAŞTIRMALI"

Mahmut Öztürk, babasına yönelik cinayet soruşturmasında büyük ihmalin olduğunu hatırlatarak, "Balyoz Darbe Planı davasının delil klasörlerinde sanıkların İsmailağa cemaatine sızmak için askerî personel belirlediğine yönelik belgeler yer alıyor. Amirallere Suikast ve Kafes Eylem Planı dâvâlarıyla birleşen Poyrazköy dâvâsının delil klasörlerinde 'Cami cinayetlerinde tecrübeli' bilgi notu çıktı. Bu kişinin isim ve soyismi açıkça yazılı... Balyoz Darbe Planı'nda hedef alınan camiler arasında İsmailağa bulunuyor. Belgelerde ismi geçen kişilerin ifadeleri alınmalı, bu dosyayla ilintilenmeli ve araştırılmalı... Savcılık bu olayları araştırmalı..." şeklinde konuştu.

"BU AYIP BAŞTA BİZLER OLMAK ÜZERE MÜSLÜMANLARA YETER DE ARTAR"

Mahmut Öztürk, "Allah için ömrünü Peygamberimiz (s.a.v.) gibi yaşayıp, ömrünü tıpkı Hz. Ömer gibi şehid olarak bitirmiş insanı, yüzde 99'u Müslüman olan ülkede savunan, onu katledenlerin bulunmasını isteyen tek kişi, olayın itirafçısı Erol Ölmez olmuştur. Elbette vatan, namus ve din için şehidler olmuştur ve olacaktır ancak bu kadar kutsal bir şehadeti savunacak babayiğit 73 milyondan çıkmamıştır. Ayıp bir şeymiş gibi küçümsenmiş ve unutulup bir kenara atılmıştır. Bu ayıp başta bizler olmak üzere Müslümanlara yeter de artar bile..." dedi.

ÖLMEZ KONUŞTU, DOSYA SAVCILIKTA!

Ergenekon sanığı Erol Ölmez, 10-11 Şubat 2011 tarihinde Akit'e yaptığı açıklamalarda; Balat'ta bulunan Patrikhane'nin Çarşamba'daki İsmailağa cemaatinden rahatsız olduğunu, cemaatin yok edilmesi için Ergenekon'a müracaat ettiğini, Bayram Ali Öztürk ve Hızır Ali Muratoğlu'nun bu talep doğrultusunda öldürüldüğünü söyledi.

Soruşturmaya bakan Fatih Cumhuriyet Başsavcıvekili Mustafa Alıcıoğlu, söz konusu röportajın ardından İsmailağa Camii'nin yakınında bulunan esnafın tanık sıfatıyla ifadesini aldı ve tanıkların ifadesinin ardından dosyayı Beşiktaş'ta bulunan özel yetkili cumhuriyet savcılarına devretti.

Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2006 yılından 2011 yılına kadar 2006/20.669 sayılı dosya numarasıyla yürütülen soruşturmanın, Ergenekon sanığı Erol Ölmez'in gazetemize yaptığı açıklamaların ardından 2011/4112 sayılı dosya numarasıyla ayrılmasına karar verildi.

SAVCI SALİM DURAN'A DEVREDİLDİ

Bayram Ali Öztürk cinayeti soruşturması; 2011/431 sayılı dosya numarasıyla Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan'a devredildi. Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan'ın Yargıtay üyeliğine seçilmesinin ardından soruşturma dosyası, Ergenekon soruşturmasına bakan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız'a devredildi. Soruşturma Cihan Kansız'dan da, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Salim Duran'a devredildi.

Savcı Cihan Kansız, Erol Ölmez'in açıklamalarının ardından harekete geçmiş, Kansız'ın talimatıyla; Ergenekon Terör Örgütü davasında 22 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Erol Ölmez'in "birinci dereceden Şüpheli" sıfatıyla ifadesi alınmıştı. Erol Ölmez, 2 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörlü Mücadele Şubesi'nde 4 saat 10 dakika sorgulanmıştı.

4 YILDA 3 SAVCI DEĞİŞTİ, KATİLİN TELEFON KAYITLARI İNCELENMEDİ

Cinayet ile ilgili soruşturmayı yürüten savcılığa teknik takip kayıtlarının ve belgelerin eksik iletildiği ortaya çıkmıştı. 3 savcı değişen soruşturmada, Bayram Ali Öztürk'ü katleden Mustafa Erdal'ın, cinayet öncesi kimlerle konuştuğu ve kimlerden emir aldığına yönelik telefon kayıtları incelenmedi. Cinayetin işlendiği İsmailağa Camii'nin çevresindeki dükkan ve Çarşamba Karakolu'nun güvenlik kamera kayıtlarına el konulmadı. Katil Mustafa Erdal'ın eşinin dahi ifadesi alınmadı.

Kaynak: Yeni AkitYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler